Pierwszy trymestr ciąży - dolegliwości
Pin It

Początek ciąży to dla organizmu kobiety czas prawdziwej rewolucji. Pierwszy trymestr ciąży nie jest na ogół łatwy i często wymaga od niej nie lada wysiłku. I choć to kwestia indywidualna, rzadko zdarza się, aby typowe dolegliwości całkowicie ominęły przyszłą mamę.

Najbardziej charakterystyczną dolegliwością, jaka towarzyszy pierwszemu etapowi ciąży, są mdłości, które wraz z zanikiem miesiączki, najprędzej informują kobietę o zmianach, jakie zachodzą w jej organizmie.

Lista niedogodności jest jednak dużo dłuższa, a na każdą z nich można znaleźć jakiś sprawdzony sposób.

Najczęściej występujące dolegliwości w pierwszym trymestrze to:

Mdłości i wymioty – przywykło się określać je jako „poranne”, ale w rzeczywistości potrafią dokuczać przez całe dnie. Często organizm zaczyna reagować negatywnie nawet na lubiane potrawy czy zapachy. Przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej odpowiada za to wysoki poziom hormonu hCG (gonadotropina kosmówkowa) we krwi, spadek ciśnienia krwi, wzrost poziomu estrogenów, zmiana jakości postrzegania otoczenia zmysłami, czyli zwiększona wrażliwość na niektóre smaki i zapachy. Aby poczuć się lepiej, zaleca się m.in. zjadać 4-5 małych posiłków dziennie, pić herbatkę z imbiru oraz często sięgać po wodę, aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Często na skutek wymiotów w pierwszym trymestrze można zauważyć spadek wagi.

Zmęczenie i senność  – to typowa reakcja na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Może przejawiać się uczuciem całkowitego wyczerpania.

Częste oddawanie moczu  – częste wizyty w toalecie są związane z powiększaniem się macicy, która wraz ze zmianą rozmiaru zaczyna coraz mocniej uciskać na narządy wewnętrzne, w tym także na pęcherz. Dolegliwość powraca w trzecim trymestrze.

Zaparcia – za ich występowanie odpowiada wysoki poziom progesteronu, który powoduje rozluźnienie mięśni w przewodzie pokarmowym oraz spowolnienie działania jelit. Skutecznym sposobem na tę dolegliwość jest spożywanie produktów zawierających błonnik, picie dużej ilości wody oraz zażywanie jak najwięcej ruchu.

Zgaga – za piekący ból w przełyku, za mostkiem oraz w gardle odpowiada progesteron, który rozluźnia mięsień, który zamyka ujście przełyku do żołądka. Dolegliwość może nasilić się w drugim trymestrze, kiedy rozrastająca się macica zaczyna uciskać na żołądek. Zaleca się, aby unikać ostrych i tłustych potraw, jeść często małe posiłki i nie objadać się wieczorem. Bez konsultacji z lekarzem nie należy sięgać po żadne środki mające zwalczyć tę dolegliwość.

Ból piersi – w pierwszym trymestrze piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk, zaczynają również nabierać pełniejszych kształtów, swędzieć i stawać się coraz cięższe. Na skórze można zauważyć drobne żyłki.

Bóle i zawroty głowy – wiążą się z częstą zmianą ciśnienia, nasilają się podczas gwałtownej zmiany pozycji, energicznego wstawania, itp.

Bóle brzucha – przez cały okres ciąży można odczuwać delikatne skurcze macicy, co jest uznawane za przygotowywanie się organizmu do porodu, jednak jeżeli skurczom towarzyszy ból, występują często i się nasilają, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Późniejszy dyskomfort

Choć drugi trymestr ciąży uchodzi za bardziej łaskawy dla kobiety od pierwszego, w nim także pojawiają się niedogodności, które psują samopoczucie.  Z kolei w trzecim trymestrze często następuje powrót niektórych dolegliwości z pierwszego trymestru (np. częste wizyty w toalecie). W trakcie kolejnych miesięcy ciąży kobiety zmagają się m.in. z żylakami, hemoroidami, bólami pleców, intymnymi infekcjami, krwawiącymi dziąsłami, obrzękami. Niektórzy do dolegliwości zaliczają również zachcianki oraz huśtawki humoru, jednak je również tak, jak każdą ze wspomnianych powyżej niedogodności, należy traktować indywidulanie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz