Pin It

Cesarskie cięcie może uratować i zdrowie mamy lub dziecka. I chociaż najlepszy jest poród siłami natury, czasem cesarka to jedyne wyjście. Pamiętać trzeba jednak, że to także duży wysiłek do organizmu kobiety i potrzebuje ona czasu na regenerację, zwiększenie mobilności, a nawet oswojenie się ze zmianami, jakie zaszły w jej ciele. Połóg po cesarskim cięciu może być trudny. Oto, co może się przydać.

Pomoc drugiej osoby

Trzeba mieć świadomość, że cesarka jest operacją, ze wszystkimi jej konsekwencjami. Rekonwalescencja po operacji ginekologicznej trwa trzy miesiące. I w tym czasie młoda mama potrzebuje pomocy. Bezpośrednio po cesarce kobieta ma problemy z poruszaniem się, nie wolno jej podnosić ciężkich przedmiotów (na pewno nie może to być noworodek w foteliku samochodowym!), jeździć samochodem. Może też mieć znaczny spadek formy psychicznej. Nakłada się na to baby blues oraz samopoczucie związane z czysto fizycznymi dolegliwościami pooperacyjnymi.

Środki do pielęgnacji rany i blizny

Odpowiedni opatrunek jest konieczny. Musisz zabezpieczyć ranę i utrzymać ją w czystości. Potrzebne do tego będą jałowe opatrunki i środek dezynfekujący (np. Octenisept). Rana będzie szybciej się goić, jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki, np. dostęp powietrza. W tym celu warto nosić siateczkową bieliznę poporodową i możliwie często nie zakrywać rany opatrunkiem.
Po operacji zostaje blizna. Nie jest duża, warto jednak zadbać i o nią. Dobrym rozwiązaniem jest Blizan, hypoalergiczny silikonowy żel, który stosować mogą nawet dzieci. Stosując żel na blizny zapewnisz jej odpowiednie nawilżenie i elastyczność, a także wygładzisz bliznę, rozjaśnisz i zredukujesz uczucie napięcia. Kupisz go w aptece.

BLIZAN

Koszula i poduszka do karmienia

Ponieważ nie wolno ci dźwigać, długotrwałe i częste trzymanie maluszka na rękach może być ponad twoje siły. Warto wiec zainwestować w poduszkę-rogal do karmienia. Korzystając z niej odciążysz kręgosłup, zapobiegniesz uciskowi na ranę, napięciom w szyi i ramionach. Odpowiednia pozycja ciała podczas karmienia to połowa sukcesu. Sprawdź te polecane przez nas – KLIK.

Jeśli zamierzasz karmić piersią to koszula będzie niezbędna. Najlepiej, by była uszyta z naturalnych, bezpiecznych dla dziecka materiałów, przyjemnych w dotyku. Istotne jest także, by łatwo się zakładała i pozwalała wygodnie przystawić niemowlę do piersi. Przy bolesnej, ciągnącej ranie wygoda ma znaczenie. Godne polecenia są koszule marki Medbest, zaprojektowane przez położne. W takiej koszuli z powodzeniem możesz także kangurować maleństwo skóra do skóry. Możesz ją kupić w tym sklepie.

koszula do karmienia

Laktator, maść, nakładki na brodawki

Wiele kobiet po cesarskim cięciu skarży się na problemy laktacyjne. Mówienie, że po cesarce nie ma pokarmu to mit. Chwilowe trudności pojawiają się zawsze, nawet po porodzie naturalnym. Dlatego też ważne jest wsparcie położnej, która przychodząc na wizyty patronażowe, pokaże ci jak efektywnie karmić dziecko, jak pobudzić laktację, zadbać o brodawki, by dobrze zniosły pierwsze tygodnie karmienia. Pomocny może okazać się laktator, który pobudzi organizm do produkcji pokarmu (oczywiście nie tak skutecznie, jak noworodek). Urządzenie to przydaje się szczególnie podczas nawału pokarmu lub, gdy pojawiają się zastoje.
Często dużym problemem są bolące brodawki, które mogą pękać i krwawić. Nie ma możliwości, by zagoiły się między karmieniami, możesz jednak im pomóc. Świetnym sposobem jest smarowanie brodawek własnym mlekiem, które działa bardzo kojąco. Możesz też stosować specjalistyczną maść do pielęgnacji brodawek, np. marki Medela czy Multi-Mam. Pomocne mogą okazać się także nakładki na brodawki, na przykład te – bardzo popularne we Włoszech.

 

MultiMam_Balm

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

2 KOMENTARZY

  1. Bardzo przydatny post. Czeka mnie cc i szukałam odpowiedniego żelu do stosowania na ranę. Przy ostatnim cc miałam inny i nie zdał testu. Koszula Mesbest to nasze marzenie??❤

  2. Bardzo fajny wpis, przydatny. Ja do opatrunków uzywam Linoseptic zamiast Octeniseptu, jest zdecydowanie tańszy. Pozdrawiam :)

Odpowiedz