położna
Pin It

Wiele osób nie wie, kim jest położna, i jakiej pomocy można od niej oczekiwać. Często mylimy położną z pielęgniarką czy przedstawicielką innego zawodu. Niesłusznie też kojarzymy ją wyłącznie z przyjmowaniem porodów. Tymczasem położna podstawowej opieki zdrowotnej zapewnia kompleksową opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietą w każdym okresie życia oraz opiekę neonatologiczną nad noworodkiem. Co taka opieka obejmuje?

Kobieta w ciąży

Każda kobieta może bezpłatnie korzystać ze spotkań przedkoncepcyjnych w momencie, gdy planuje zajść w ciążę, a także ze spotkań edukacyjnych, kiedy już wie, że spodziewa się dziecka. Od 21. tygodnia ciąży 1 raz w tygodniu można korzystać ze spotkań edukacyjnych z położną, refundowanych przez NFZ. Od 32. tygodnia ciąży można brać udział w takich bezpłatnych spotkaniach dwa razy w tygodniu. W trakcie tych wizyt kobieta kompleksowo przygotowuje się do porodu oraz uczy się podstaw związanych z opieką nad noworodkiem. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Sprawdź także, gdzie możesz znaleźć położną.

Matka i noworodek

Kobieta po porodzie oraz w okresie połogu również jest objęta opieką położnej. Można liczyć na jej wsparcie także w zakresie opieki nad dzieckiem do momentu, aż ukończy ono dwa miesiące życia. Opieka nad nim odbywa się w ramach tzw. wizyt patronażowych. Położna zobowiązania jest odwiedzić mamę i dziecko w ich rodzinnych środowisku co najmniej 4 razy (a maksymalnie 6). Pierwsza z takich wizyt ma miejsce w ciągu 48 godzin od powrotu matki z dzieckiem ze szpitala. Położna udziela wtedy również istotnego poradnictwa laktacyjnego, monitoruje stan matki w okresie połogu oraz rozwój noworodka, doradza w zakresie pielęgnacji i prawidłowego żywienia noworodka i niemowlęcia do drugiego miesiąca życia oraz udziela porad w zakresie powrotu do płodności po porodzie czy kształtowania postaw rodzicielskich (dowiedz się więcej).

Kobieta po operacji ginekologicznej

Położne sprawują również opiekę nad kobietami, które mają za sobą operacje ginekologiczne lub onkologiczno-ginekologiczne. Kobieta otrzymuje taką opiekę na podstawie skierowania udzielonego położnej przez lekarza oddziału, na którym była operowana. Położna może w tym przypadku zdjąć szwy, wykonać płukanie pochwy, wykonać wlewki doodbytnicze, podawać leki, usuwać cewnik, płukać pęcherz, leczyć i opatrywać oparzenia i rany, a także ustalać dla kobiety dietę zgodną z jej potrzebami. Wsparcie położnej może mieć w tym przypadku duże znaczenie dla szybkiego i sprawnego powrotu do zdrowia.

Kobieta w okresie menopauzy

W okresie menopauzy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, co może wiązać się z wieloma wątpliwościami, specyficznymi dolegliwościami ginekologicznymi oraz natury psychicznej. Na pomoc położnej może liczyć wówczas każda kobieta, która ma wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia. Ponadto położna prowadzi też edukację w zakresie profilaktyki nowotworów oraz uczy samobadania.

Pomoc na każdym etapie życia

Położne opiekują się kobietami w różnym wieku – zarówno w okresie dorastania, ciąży, połogu, jak i menopauzy. Na każdym z nich edukują w zakresie prozdrowotnego stylu życia kobiety, zapobiegania zakażeniom HIV oraz chorobom przenoszonym drogą płciową. Prowadzą profilaktykę chorób ginekologicznych, patologii położniczych, a także chorób wieku rozwojowego. Przypominają o mammografii i cytologii, edukują w zakresie prowadzenia samoobserwacji.

To, czy kobieta będzie chciała skorzystać z tej pomocy jest indywidualną sprawą. Pierwszym krokiem do takiej konsultacji może być wybranie swojej położnej i wypełnienie odpowiedniej deklaracji.

Sprawdź jeszcze: Zakres zadań położnej poz – za co odpowiedzialna jest położna?

Polecamy:

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz