Pin It

Rodzić przy ulubionej muzyce, bez stresu i w mniejszym niż przy tradycyjnym porodzie bólu… Brzmi jak bajka! Tak wygląda jednak rzeczywistość, a konkretnie poród w wodzie.

Długo można wymieniać zalety takiego sposobu rodzenia. Wanna lub basen wypełnione ciepłą wodą są dla rodzącej jak „strefa komfortu”, w której łatwiej wyciszyć się, zrelaksować i skupić, a jak wiadomo szczęśliwa i spokojna mama najlepiej wpływa na dziecko.

Wodny raj

Przyszła mama może w wodnej kąpieli łatwiej przybrać wygodną pozycję, co podnosi jej komfort. Udowodniono też, że przez rozluźniające działanie ciepłej wody rzadsze są urazy krocza, a nacięcia są konieczne tylko u niewielkiego procenta pacjentek – w przeciwieństwie do porodu tradycyjnego. Pierwsza faza porodu trwa w tym wypadku krócej, dzięki temu, że uelastyczniają się tkanki macicy, a kobieta w większym stopniu panuje nad sytuacją i łatwiej jej znieść trudy wydania na świat potomka.

Czy to bezpieczne?

Wiele kobiet obawia się o bezpieczeństwo dziecka w przypadku porodu w wodzie. Noworodek ma jednak szereg mechanizmów obronnych, które chronią go przed zachłyśnięciem się wodą, z których część związana jest z tym, że właśnie wyszedł z pełnego wód płodowych brzucha mamy. Kontakt z wodą – w miejsce zimnej, szpitalnej sali – jest więc dla niego naturalny i nie stanowi szoku, a spokojna i opanowana mama pomagają mu w prawidłowym przyjściu na świat. W żadnych badaniach nie zaobserwowano też wyższego odsetku infekcji u dzieci urodzonych w wodzie, często natomiast notowano mniejszą utratę krwi mamy i większą wrodzoną odporność dziecka. Kobiety, które nie są przekonane do przeprowadzenia całej akcji porodowej pod wodą, mogą spędzić w wannie jedynie początkowe fazy porodu, co również ma udowodnione pozytywne działanie.

Nie dla każdego

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania takiej metody rodzenia? Główną jest nieprawidłowe ułożenie płodu i ciąża zagrożona, które mogą wymagać podjęcia szybkiej decyzji o cesarskim cięciu. Inne przeciwwskazania to wysoka gorączka matki, nieleczona infekcja dróg rodnych, nerek lub skóry i krwawienie z dróg rodnych.

Gdzie rodzić?

Choć za naszą zachodnią granicą takie porody są na porządku dziennym, w Polsce wciąż znalezienie takiej placówki nie jest łatwym zadaniem. Nawet jeśli twoje marzenie o porodzie w wodzie nie będzie mogło być zrealizowane pamiętaj, że nawet ciepła kąpiel w początkowej fazie porodu, czy prysznic w domu, przed porodem, może być czymś pomocnym.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz