Poród z perspektywy dziecka
Pin It

Badania nad kobietą w ciąży, samym płodem, a także nad dzieckiem i jego rozwojem są taka daleko posunięte, że już trudno mówić o jakichkolwiek tajemnicach. Jednak kobieta nie zawsze wie jakie mechanizmy zachodzą w jej ciele i organizmie dziecka właśnie w czasie samego porodu. Trudno się dziwić, bo poród to „mechanizm” skomplikowany i fascynujący jednocześnie – zwłaszcza z „punktu widzenia” dziecka.

Poród = przepływ informacji

Zarówno rozwój, jak i rodzenie to dwa różne procesy. Temu pierwszemu odpowiada ciąża, natomiast drugiemu właśnie poród. Aby poród w ogóle mógł się odbyć, niezbędna jest idealna współpraca matki i dziecka. Tylko jak to możliwe, że dziecko w czasie porodu przekazuje informacje matce i odwrotnie? Na szczęście natura wyposażyła matkę i dziecko w indywidualny środek komunikacji, za pomocą którego obie strony świetnie się „dogadują”, a poród w ogóle jest możliwy.

Akcja porodu jest inicjowana jest przez mózg dziecka. Informacja o takiej decyzji „przesyłana” jest do mózgu matki. Organizm dziecka  wywołuje dokładnie takie przemiany w organizmie matki, jakie są potrzebne, aby mogło ono bezpiecznie przebyć tę najkrótszą (kilka centymetrów), ale i najtrudniejszą drogę w życiu. Cały proces „poród – rodzenie się” jest wspaniałą chemiczną „rozmową” między matką a dzieckiem.

Tak samo matka, jak i dziecko muszą precyzyjnie dostosować własne ruchy do ruchów wykonywanych przez drugie. Dziecko jest cały czas aktywne. Nawet jeśli rodząca odczuwa skurcze macicy jako bolesne, to „z punktu widzenia dziecka” odczucia te są zupełnie inne. Dzieję się tak, ponieważ mięśnie matki są rozciągane (to sprawia ból), a mięśnie dziecka są ściągane, co jest zdecydowanie mniej bolesne. Przed nadmiernym uciskiem chroni dziecko płyn owodniowy, a ciało dziecka przygotowuje się do porodu przez cały okres ciąży.

39

Organizm dziecka, aby prawidłowo przedostać się przez kanał rodny, musi być przygotowany na szereg przeszkód. Aby wszystko mogło przebiec sprawnie, główka dziecka (procentowo największa) w swojej górnej  przodowej części jest na dotyk, a przy tym „miękka”, co umożliwia dostosowanie jej kształtu do kanału rodnego. W czasie skurczy serce dziecka bije wolniej i krew zwalnia tempo przepływu. Przed ewentualnym niedotleniem, dziecko chroni specjalny typ hemoglobiny, która dłużej przytrzymuje tlen. W czasie porodu, organizm dziecka wytwarza tak zwane opiaty endogenne (impulsy przeciwbólowe, np. endorfina), które tłumią impulsy bólowe.

Poród, jeśli przebiega prawidłowo, ma wpływ na wydzielanie konkretnych hormonów przez dziecko. W czasie rodzenia się, w organizmie dziecka wytwarzane są między innymi: hormony katecholaminergiczne, adrenalina i noradrenalina. Taki „zestaw hormonalny” skutecznie podtrzymuje dopływ tlenu do serca i mózgu dziecka, wspiera skuteczne oddychanie oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Skoro w trakcie porodu dziecko jest hormonalnie chronione przed niedotlenieniem, dlaczego czasami podczas porodu do niego dochodzi? Kto tutaj jest winny i czym jest to spowodowane z medycznego punktu widzenia?

Odpowiedz