Pin It

Dotychczas to głównie kobietom doradzano, aby nie odkładać w nieskończoność decyzji o posiadaniu dziecka. Okazuje się, że takiej przestrogi należy udzielać również mężczyznom. Najnowsze badania wskazują, że im później mężczyzna decyduje się na ojcostwo, tym większe jest ryzyko poważnych problemów zdrowotnych u potomka.

W badaniu przeprowadzonym przez islandzką firmę deCODE Genetics wzięło udział 78 grup składających się z ojca, matki i dziecka. Wnioski? Wraz z wiekiem ojca rośnie ryzyko zdiagnozowania u malucha schizofrenii czy autyzmu. Jak twierdzą naukowcy, dzieci czterokrotnie częściej dziedziczą mutację od ojca niż od matki, a 36-letni mężczyźni przekazywali potomkom dwukrotnie więcej mutacji niż dwudziestolatkowie.

Kobieta rodzi się z zapasem komórek jajowych na całe życie. U mężczyzn natomiast produkcja spermy przebiega nieustannie i każdorazowo kopiowane jest DNA. Wzrasta więc ryzyko, że w proces kopiowania wkradną się błędy. Nie wszystkie mutacje są groźne, lecz zmiany w kluczowych genach mogą prowadzić do chorób. Współautorka badania, Kari Stefansson, twierdzi, że coraz późniejsze ojcostwo może być jednym z czynników odpowiadających za znaczny wzrost liczby przypadków autyzmów, który następuje od w ostatnich latach.

Według naukowców najlepszy czas dla mężczyzny na podjęcie decyzji o posiadaniu dzieci to wiek około 30 lat.

Źródło: www.askamum.co.uk 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz