Pin It

Okazuje się, że na zdrowie dziecka wpływ ma nie tylko wiek jego mamy i taty, ale również wiek… dziadka. Badanie przeprowadzone przez specjalistów z Anglii, Australii i Szwecji sugeruje, że u dzieci, których dziadkowie późno zostali ojcami, ryzyko autyzmu jest większe niż u dzieci, których dziadkowie wcześniej zdecydowali się na powiększenie rodziny. Co to oznacza? Możliwe, że czynniki ryzyka rozwoju autyzmu kumulują się na przestrzeni pokoleń.

W badaniu wzięło udział ponad 5 tys. osób autystycznych i ponad 30 tys. osób zdrowych, urodzonych w Szwecji po 1932 roku. Wyniki analiz wskazują na to, że ryzyko autyzmu było większe u osób, których dziadkowie później zdecydowali się na ojcostwo. Jeśli dziadek osoby badanej został ojcem w wieku 50 lat i więcej, ryzyko, że jego wnuk będzie miał autyzm, było 1,79-krotnie większe w porównaniu do sytuacji, gdy mężczyzna został ojcem w wieku 20-24 lat.

Emma Frans z Karolinska Institutet mówi: „Wiemy z poprzednich badań, że późny wiek, w którym mężczyzna zostaje ojcem, może mieć wpływ na jego dziecko. Przeprowadzone przez nas badanie idzie o krok dalej i wskazuje, że również wiek dziadka ma wpływ na ryzyko rozwoju autyzmu, co sugeruje, że ryzyko to może się kumulować przez pokolenia”.

Dr Avi Reichenberg jednak uspokaja: „Nie oznacza to wcale, że mężczyzna nie powinien decydować się na dziecko, jeśli jego ojciec późno zdecydował się na powiększenie rodziny. Choć rzeczywiście ryzyko jest większe, to wciąż nie jest ono bardzo wysokie. Badanie jest ważne przede wszystkim dlatego, że pomaga lepiej zrozumieć skomplikowany mechanizm rozwoju autyzmu”.

Wciąż jednak trzeba czasu, aby mechanizm ten dokładnie wyjaśnić. Podejrzewa się, że istotną rolę mogą odgrywać mutacje zachodzące w plemnikach wraz z wiekiem. Mutacje te niekoniecznie mogą ujawnić się w drugim pokoleniu, lecz mogą zostać przekazane dalej i przyczynić się do rozwoju choroby dopiero u następnego pokolenia.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz