Pozycja dziecka przy porodzie
Pin It

Ułożenie malucha w brzuchu to jedna z ważniejszych kwestii związanych z porodem. Od niego bowiem zależy, jak poród będzie przebiegał. Jak pozycja dziecka może wpłynąć na poród?

Na początek dobra wiadomość: 95% dzieci rodzi się w najwłaściwszej pozycji, czyli główką do dołu (fachowo nazywamy to położeniem podłużnym główkowym). Dzieci układają się tak ok. 36. tygodnia ciąży, co można zaobserwować na USG. Praktycznie nie jest możliwe, by zmieniły potem pozycję. Najkorzystniej, jeśli dziecko ułożyło się twarzą do kręgosłupa mamy, a więc tyłem głowy do „wyjścia”. Twarz jest wtedy ukryta przed czynnikami z zewnątrz. Mniej więcej w 10% porodów zdarza się, że maluch ułoży się twarzą do brzucha mamy. W takim wypadku o naturalny poród jest trudniej, co jednak wcale go nie wyklucza. Bywa, że okrężne ruchy miednicy mamy, spacerowanie i  kilkugodzinne namowy skutkują i dziecko układa się w kanale rodnym prawidłowo.  Czasem zdarza się też, że główka dziecka odchyla się w czasie porodu, przy czym może ona utknąć w ujściu macicy. Wtedy najczęściej konieczne jest cesarskie cięcie.

Zwizualizuj to sobie

Odwrotna od prawidłowej pozycja, to ułożenie miednicowe, czyli takie, w którym maluch ma nóżki u dołu, a głowę u góry. Taka pozycja zdarza się najczęściej wtedy, gdy rodzi się wcześniak, który nie zdążył się przekręcić w odpowiedni sposób i przygotować do porodu. W tej sytuacji trudniej jest urodzić naturalnie, bo o ile główka dziecka jest duża i może utorować drogę do „wyjścia” reszcie ciała, to nie potrafią tego nóżki dziecka. W takim wypadku często przeprowadza się cesarskie cięcie, choć istnieją pewne metody na zmianę pozycji dziecka. Doświadczeni lekarze potrafią niekiedy obrócić dziecko poprzez dotykanie go przez powierzchnię brzucha, choć wymaga to od takiego lekarza dużej precyzji, cierpliwości i doświadczenia. Istnieje też metoda, polecająca mamie… wizualizować przekręcanie się dziecka w macicy. Według niektórych działa tu siła sugestii, inni tłumaczą to koncentracją mamy, która mobilizuje dziecko.

W poprzek

Raz na dwieście przypadków, dziecko układa się w pozycji poprzecznej. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w brzuchu jest za dużo miejsca (np. po kilku ciążach) lub przeciwnie – nie ma gdzie się ruszyć (np. przy ciąży wielorakiej). Tu konieczne jest zastosowanie cesarskiego cięcia, bo poród naturalny nie jest możliwy.  Bliźniaki czasem ustawiają się w przeciwnych do siebie kierunkach – wtedy możliwy jest poród naturalny, jeśli pierwsze do wyjścia ustawione jest to, które ułożone jest prawidłowo. Wielu lekarzy decyduje się wtedy jednak na cesarskie cięcie, bo przy kilkorgu dzieci w brzuchu trudno przewidzieć reakcje i ustawienie obojga. Niektórzy lekarze polecają też, by przed porodem w nieprawidłowej pozycji dziecka rodząca często leżała z biodrami ułożonymi nieco wyżej, niż reszta ciała – to powinno skłonić dziecko do zmiany pozycji.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz