Problem z kotem - toksoplazmoza a ciąża
Pin It

„Posiadanie jednego kota prowadzi do posiadania następnego” – twierdził Ernest Hemingway. W otoczeniu kobiet w ciąży nierzadko panuje mit, że posiadanie kota prowadzi wyłącznie do toksoplazmozy. To właśnie te zwierzęta zostały obarczone główną winą za powodowanie tej niebezpiecznej dla płodu choroby. Tymczasem w przesądach na ten temat często kryje się tyle prawdy, co kot napłakał.

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą, którą wywołuje pierwotniak o nazwie Toxoplasma gondii. Jego ostatecznym żywicielem są koty, w których organizmie dochodzi do rozwoju i rozmnażania się pierwotniaka. Kot to jedyne zwierzę od którego można zarazić się toksoplazmozą, wszystkie pozostałe są jedynie nosicielami pierwotniaka i pośredniczą w jego przenoszeniu (tak jak i człowiek). Koty mogą stać się nosicielem poprzez zjedzenie innego zainfekowanego zwierzęcia, np. myszy. Źródłem infekcji może być też surowe mięso, które podajemy naszym pupilom. W ten sam sposób chorobą może zarazić się też człowiek. Poprzez jedzenie surowego, grillowanego lub wędzonego mięsa, zanieczyszczonych pokarmów, nieumytych warzyw i owoców, a także poprzez pracę w ogrodzie bez rękawic i bez zachowania higieny mycia rąk sami narażamy się na toksoplazmozę i co ciekawe – często chorujemy na nią, zupełnie o tym nie wiedząc.

Objawy

Objawy toksoplazmozy są zbliżone do grypy, dlatego choroba ta często bywa z nią mylona. Osoba chora ma gorączkę, powiększone węzły chłonne, bóle stawów. Najczęściej jednak toksoplazmoza przebiega bezobjawowo.

Toksoplazmoza może występować w dwóch postaciach: nabytej oraz wrodzonej. W pierwszym przypadku o jej przebyciu świadczy obecność przeciwciał IgG w organizmie człowieka. Osoba, która raz przeszła przez tę chorobę nie zostanie nią zakażona ponownie, bo organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała. Toksoplazmoza wrodzona jest szczególnie niebezpieczna i stanowi duże zmartwienie dla kobiet w ciąży. W kontakcie z pasożytem dochodzi do zakażenia płodu drogą przezłożyskową, co niesie poważne konsekwencje.

Toksoplazmoza a ciąża

Test na obecność przeciwciał toksoplazmozy to jedno z podstawowych badań, które powinno być przeprowadzone już na samym początku ciąży, a najlepiej już na etapie planowania dziecka (sprawdź jakie badania zrobić przed ciążą). W czasie ciąży jest ono powtarzane co trzy miesiące. Obecność przeciwciał wykrywa się na podstawie badania krwi, dzięki czemu można określić, czy kobieta miała już kiedyś styczność z tą chorobą oraz czy jest na nią odporna. Wynik wskazuje wartość dwóch rodzajów przeciwciał: IgM (przeciwciała wczesne, pojawiają się w pierwszym tygodniu zakażenia) oraz IgG (przeciwciała późne). Najkorzystniejszy jest wynik świadczący o tym, że kobieta chorowała już wcześniej na toksoplazmozę. Oznacza to, że dziecko jest bezpieczne nawet w sytuacji, gdy dojdzie do zetknięcia się z drobnoustrojami (IgG (+), IgM (-)). Wynik określający ujemne obydwie grupy przeciwciał (IgG (-), IgM (-)) świadczy o tym, że kobieta nigdy nie miała styczności z Toxoplasma gondii, a tym samym musi unikać przez cały okres ciąży potencjalnych zagrożeń. Przy podwójnym wyniku dodatnim oraz widocznych objawach należy podjąć leczenie, w przypadku braku symptomów badanie jest powtarzane po upływie trzech tygodni.

Skutki zakażenia w ciąży

Zarażenie toksoplazmozą w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej prowadzi do poronienia. W drugim trymestrze choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla płodu ze względu na kształtujące się narządy. Może wówczas dojść do uszkodzenia mózgu, narządu wzroku, powiększenia wątroby czy śledziony, wodogłowia, opóźnienia rozwoju umysłowego. W ostatnim trymestrze toksoplazmoza prowadzi do uszkodzenia wzroku, słuchu. Skutki choroby mogą być zauważalne po upływie kilku lat od urodzenia dziecka, dlatego istotne jest także przeprowadzenie badania na obecność przeciwciał tuż po narodzinach. Bezpośrednio po porodzie konsekwencje zakażenia mogą być całkowicie niezauważalne.

Profilaktyka

Aby uchronić się przed toksoplazmozą, nie trzeba wcale pozbywać się kota z domu. Samo jego głaskanie nie stanowi dla nas zagrożenia. Bezwzględnie jednak należy przestrzegać podstawowych, higienicznych zasad. Kobieta w ciąży nie może mieć kontaktu z kocimi odchodami, dlatego kuwetę powinna czyścić w rękawiczkach albo poprosić bliskich, aby na czas ciąży zajęli się tym obowiązkiem. Można również zbadać kota pod kątem toksoplazmozy jeszcze przed zajściem w ciążę. Lepiej również ograniczyć jego swobodę poza domem, aby nie miał możliwości polowania na gryzonie.

Bardzo ważna jest higiena rąk, zwłaszcza po kontakcie ze zwierzętami, z ziemią, bezwzględnie przed każdym posiłkiem. Dokładnie należy też myć naczynia, deski, noże przeznaczone do przygotowywania surowego mięsa. W czasie ciąży nie zaleca się jedzenia surowego mięsa, lepiej unikać też potraw mięsnych wędzonych i grillowanych. Mięsa w surowej postaci nie należy też podawać kotom.

Podczas prac w ogrodzie należy mieć założone rękawice gumowe, a po jej zakończeniu – dokładnie umyć dłonie. Wszystkie warzywa i owoce powinny być dokładnie umyte przed spożyciem.

Sprawdź, jak oczyścić warzywa i owoce z toksyn

Leczenie

Na ogół toksoplazmoza jest leczona antybiotykami. Ryzyko zakażenia płodu maleje wraz z szybkością zdiagnozowania choroby i podjęcia leczenia, dlatego tak istotne jest przeprowadzanie badań już w pierwszych tygodniach ciąży bądź jeszcze wcześniej. Po stwierdzeniu choroby kobieta systematycznie przyjmuje leki aż do porodu.

Sprawdź, jakie badania powinno się wykonać w ciąży

Kocie przesądy

Posiadanie kota nie jest związane z występowaniem toksoplazmowy wtedy, gdy kobieta zachowuje higienę. Równie dobrze chorobą tą można zarazić się również wtedy, gdy przez cały okres ciąży nie miało się żadnego kontaktu z tymi zwierzętami. Zamiast więc wierzyć w mity krążące na ten temat, lepiej być świadomym innych, bardziej prawdopodobnych zagrożeń.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

  1. Niestety mój wynik na Tokso był dodatni w obu przypadkach. Był powtarzany mnóstwo razy bo nie dawał jednoznacznej odpowiedzi czy przebylam chorobę czy jest to świeże zakażenie. Pani doktor postanowiła włączyć lek żeby nie ryzykować. Przez całą ciążę brałam antybiotyk a po narodzinach okazało się że Tokso przeszłam i taka moja natura że wynik przeciwciał był wysoko dodatni.

Odpowiedz