Problemy jelitowe w ciąży
Pin It

Blisko trzy na cztery kobiety w ciąży zmagają się z zaparciami, biegunkami i innymi problemami jelitowymi – tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez specjalistów w Loyola University Medical Center. Okazuje się jednak, że problemy jelitowe w ciąży nie wpływają w znaczący sposób na jakość życia.

W projekcie wzięły udział 104 przyszłe mamy. Wszystkie badane wypełniły kwestionariusze dotyczące problemów jelitowych w pierwszym trymestrze. Aż 72 proc. spośród nich przyznało, że pojawiają się u nich zaparcia lub inne dolegliwości jelitowe. 66 uczestniczek odpowiedziało również na podobne pytania w trzecim trymestrze. Do odczuwania dolegliwości przyznało się 61 proc. spośród nich.

Ankieta dotyczyła także stopnia, w jakim problemy te wpływają na codzienne życie. Badacze pytali m.in. o to, czy zaburzenia pracy jelit powodują pogorszenie nastroju, wywołują zażenowanie czy uniemożliwiają zakładanie określonych ubrań. Jakość życia oceniano w skali od 1 do 100, gdzie wartość 100 oznaczała minimalny wpływ dolegliwości. Co ciekawe, średnia wartość była bardzo wysoka i wyniosła 94,9, a najbardziej uciążliwym problemem okazały się zaparcia i wzdęcia.

Dr Scott Graziano sądzi, że niewielkie oddziaływanie problemów jelitowych na codzienne życie wynika z faktu, że kobiety, które zachodzą w ciążę, spodziewają się ich, a więc i łatwiej je tolerują.

Zaburzenia pracy jelit w ciąży wynikają w głównej mierze ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Wysoki poziom progesteronu wpływa na aktywność mięśni budujących jelita. W efekcie dłużej trwa proces przemieszczania się pożywienia i dochodzi do zaparcia. Trudności z wypróżnieniem mogą być również związane z przyjmowanymi suplementami, np. preparatami żelaza lub wapnia.

Dr Graziano zaleca przyszłym mamom, aby wzbogacać codzienną dietę w błonnik. Z badań wynika, że średnie spożycie błonnika przez kobiety w ciąży wynosi ok. 17 g na dzień, podczas gdy wartość ta powinna wynosić co najmniej 25-30 g.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz