Pin It

Planując ciążę, zastanawiasz się z pewnością nad wyborem osoby, która ją będzie prowadzić i monitorować. Decyzja nie należy do łatwych. Masz bowiem świadomość, że w ręce tego konkretnego specjalisty oddajesz zdrowie swoje i swojego dziecka. Chcesz mu ufać i wierzyć, że robi to, co dla was najlepsze. Wiele przyszłych mam nie wie, że wybór ten nie jest ograniczony wyłącznie do grona lekarzy. Ciążę może prowadzić również położna.

Prawne przyzwolenie

Choć większości z nas zawód położnej kojarzy się pozytywnie, to jednak mamy poważne luki w wiedzy na temat tego, co tak naprawdę położna może nam zaoferować. Wydaje się, że położna to taka dobra dusza, która pojawia się dopiero przy porodzie (ewentualnie w szkole rodzenia), po nim kilkakrotnie odwiedza nas w domu i kontakt się urywa. Na tym koniec?

Niewiele mam zdaje sobie sprawę z tego, że położna może, a nawet powinna, zagościć w ich życiu znacznie wcześniej, bo już na etapie planowania ciąży. W ramach ubezpieczenia NFZ kobietom przysługuje prawo do bezpłatnej opieki położnej środowiskowej, która może odwiedzać nas w ramach spotkań przedkoncepcyjnych, przygotowujących do ciąży, wizyt edukacyjnych już w trakcie ciąży i wizyt patronażowych w połogu.

Zgodnie z nowymi ustaleniami rozporządzenia Ministra Zdrowia, nazwanego standardem opieki okołoporodowej, położna – nie tylko środowiskowa, ale również położna niezależna, prowadząca indywidualną praktykę położniczą – może również samodzielnie prowadzić ciążę, zastępując w tej roli lekarza ginekologa. Nie jest to jednak świadczenie gwarantowane przez NFZ. Decydując się na prowadzenie ciąży przez położną należy liczyć się z opłatami – podobnie jak w przypadku wizyt w prywatnych gabinetach ginekologicznych.

Polecamy: Kobiety mogą już prowadzić ciążę u położnej w ramach NFZ

Jak to wygląda?

Położna ma uprawnienia do rozpoznania ciąży, założenia karty ciąży, pobierania materiałów do badań i zlecania wykonania badań, przeprowadzania badania fizykalnego czy KTG. Jednym słowem: może robić wszystko to, co jest konieczne do monitorowania zdrowia kobiety i dziecka. Wyjątek stanowi badanie USG, na które położna ma obowiązek skierować kobietę do lekarza trzykrotnie w czasie ciąży (pierwsza taka wizyta powinna odbyć się do 10. tygodnia ciąży).

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że położna może prowadzić wyłącznie ciążę fizjologiczną, a więc przebiegającą prawidłowo. Wszelkie niepokojące objawy, np. wysokie ciśnienie krwi, są podstawą do konsultacji z ginekologiem i, jeśli zajdzie taka konieczność, do przekazania ciężarnej pod jego opiekę. Położna nie może przepisywać lekarstw, nie może też wypisać zwolnienia lekarskiego. Prowadzenie ciąży przez położną podstawowej opieki zdrowotnej (środowiskową/rodzinną) nie jest finansowane z NFZ. Niestety, jak na razie, nawet położna podstawowej opieki zdrowotnej nie posiada możliwości kierowania na badania laboratoryjne finansowane przez NFZ.

Lekarz czy położna?

Położna, oprócz wiedzy niezbędnej do zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa kobiecie i dziecku, dysponuje również ogromnym zasobem informacji na temat wszystkich fizjologicznych i pielęgnacyjnych aspektów ciąży, porodu i połogu. Położne same są kobietami i zdają sobie sprawę z tego, jakie możesz mieć wątpliwości, co chciałabyś wiedzieć, a o co sama czasem wstydzisz się zapytać.

– Położna jest z założenia strażniczką fizjologii, nie tylko ma kontrolować, czy przebieg ciąży nie przekracza granic prawidłowości, ale ma na celu dbałość o zoptymalizowanie stanu zdrowia matki, dziecka i rodziny. Całość działań medycznych jest nierozerwalnie powiązana z diagnozowaniem środowiska, w którym funkcjonuje na co dzień matka. Ułatwia to dostosowanie  poszczególnych zaleceń do indywidualnych potrzeb każdej kobiety. Należy pamiętać, że zdrowie to nie jedynie brak choroby, ale stan równowagi bio-psycho-społecznych, a czas oczekiwania na narodziny dziecka jest szczególnie wrażliwym na wszelkie wpływy środowiskowe. Lekarze posiadają niezwykle cenne umiejętności i wiedzę dotyczącą leczenia, jednak wiemy już na podstawie badań interdyscyplinarnych, że medykalizacja i nastawienie lękowe nie służy prawidłowemu przebiegowi ciąży – mówi położna Ewa Janiuk.

Decydując się na prowadzenie ciąży przez położną, masz pewność ciągłości opieki. Ta sama osoba pomoże ci przejść przez czas ciąży i również zadba o ciebie i twojego maluszka już po porodzie. Jeżeli zdecydujesz się na płatną opiekę położnej niezależnej, sytuacja może być jeszcze bardziej komfortowa: będzie prowadzić twoją ciążę, towarzyszyć ci podczas porodu i odwiedzać cię po wyjściu ze szpitala. Lekarz z kolei pojawia się na sali porodowej tylko sporadycznie, a już po porodzie jego gabinet odwiedzasz zwykle dopiero po 6-7 tygodniach. Stały kontakt z położną daje poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny.

Ewa Janiuk położna

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz