Pin It

Termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Wybraliście już imię i wspólnie snujecie plany na przyszłość: kim zostanie, do kogo będzie podobne, gdzie wybierzecie się na pierwsze rodzinne wakacje. Psychiczne przygotowanie do powiększenia rodziny jest bardzo ważne, nie można jednak zapominać o bardziej przyziemnych kwestiach, takich jak spakowanie torby, obmyślenie trasy dojazdu do szpitala czy zapoznanie się z obsługą okołodziecięcych gadżetów.

Trasa dojazdu

Dla części przyszłych mam głównym kryterium wyboru placówki, w której planują rodzić, jest jej odległość od miejsca zamieszkania. Do podjęcia takiej decyzji skłania zwykle przewijający się w myślach scenariusz znany z filmów: odchodzą wody płodowe, po kilku minutach pojawia się główna dziecka i poród musi odebrać spanikowany tata. Prawda jest jednak taka, że tego typu porody ekspresowe zdarzają się wyjątkowo rzadko, szczególnie w przypadku pierworódek. Dlatego większość mam pod uwagę bierze przede wszystkim opinie na temat możliwych do wyboru szpitali. Bez względu jednak na to, które kryterium przeważyło u ciebie, powinnaś pamiętać o dwóch kwestiach.

Po pierwsze, przygotujcie dwie trasy dojazdu do placówki, nawet jeśli znajduje się ona blisko domu. Może okazać się, że akurat w dniu porodu ulica, którą zwykle podążaliście do szpitala, została zamknięta z powodu remontu. A może po prostu maluch postanowił pojawić się na świecie w godzinach szczytu i cała trasa dojazdowa jest całkowicie zakorkowana. Aby oszczędzić sobie nerwów, warto mieć w zanadrzu przygotowaną alternatywną drogę.

Skompletuj wyprawkę dla noworodka! (2).png

Po drugie, warto poznać okolice szpitala i samą placówkę. Dobrze wiedzieć, gdzie znajduje się parking i czy jest płatny. Jeśli szpital organizuje dni otwarte, koniecznie skorzystajcie z takiej okazji na zaznajomienie się z rozkładem pomieszczeń, aby w kulminacyjnym momencie nie błądzić po korytarzach. To również okazja, by zadać wiele pytań i rozwiać swoje wątpliwości (obejrzyj taką przykładową wizytę w szpitalu).

Plan porodu

Z pewnością słyszałaś o takim dokumencie jak plan porodu. W pierwszej chwili połączenie tych dwóch słów może się wydawać pozbawione sensu, bo jak można zaplanować tak nieprzewidywalną sytuację, jaką jest poród. Warto jednak spojrzeć na ten dokument z innej perspektywy. Nie należy traktować go jako sztywnego schematu, który punkt po punkcie określa przebieg porodu, lecz jako spis oczekiwań rodzącej, które – jeśli tylko okoliczności na to pozwolą – zostaną spełnione przez opiekujący się nią personel.

Często dopiero podczas sporządzania planu porodu wraz z osobą prowadzącą ciążę, lekarzem lub położną, przyszła mama dowiaduje się o procedurach, o istnieniu których nie miała wcześniej pojęcia, a tym bardziej – nie wiedziała, jaki jest jej stosunek do ich wykonania. Z tego właśnie powodu plan porodu warto sporządzić: aby poszerzyć swoją wiedzę i ukształtować swój pogląd na temat określonych sytuacji.

Plan porodu przygotować można w oparciu o gotowe wzory dokumentu dostępne w internecie (np. na stronie kampanii Po prostu Położna). Można również z wzorami tymi jedynie się zapoznać, a plan sporządzić w formie własnych przemyśleń spisanych na kartce, uwzględniając te oczekiwania, które są dla ciebie najważniejsze.

Torba spakowana

Kiedy spakować torbę do szpitala i co powinno się w niej znaleźć? To pytanie zaprząta głowę każdej kobiecie w ciąży. Tak naprawdę torbę spakować można nawet i dzień przed porodem, ale… Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i planujesz rodzić naturalnie, w rzeczywistości nie wiesz, kiedy nastąpi ten wielki dzień. Zaledwie kilka procent porodów odbywa się w pierwotnie wyznaczonym terminie. Z tego właśnie powodu o zgromadzeniu rzeczy niezbędnych do szpitala warto pomyśleć wcześniej, najlepiej ok. 35. tygodnia ciąży.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wymagania co do zawartości walizki mogą się różnić między poszczególnymi placówkami. Zajrzyj więc na stronę internetową wybranego szpitala, możliwe, że znajdziesz na niej gotową listę. Możesz również zadzwonić i poprosić o wskazówki bądź wypytać znajome mamy, które rodziły w danym miejscu. Zawsze jednak wszystkie konieczne przedmioty podzielić można na kilka kategorii: dokumenty i wyniki badań, rzeczy, które będą potrzebne do samego porodu, ubrania i akcesoria higieniczne dla mamy po porodzie oraz rzeczy do ubrania i pielęgnacji dla noworodka.

Dom dobrze zorganizowany

Na zakładanie blokad na szafki i ochraniaczy na narożniki mebli przyjdzie jeszcze czas. Mimo to o odpowiedniej organizacji przestrzeni w mieszkaniu warto pomyśleć jeszcze przed porodem. Chodzi nie tylko o gruntowne porządki czy znalezienie miejsca w szafach na rzeczy dla dziecka. Ważne jest takie rozmieszczenie mebli i akcesoriów, które zagwarantuje swobodę i komfort zarówno tobie, jak i maluszkowi.

Zastanówcie się, gdzie najlepiej umieścić łóżeczko. Pamiętajcie, aby nie znajdowało się bezpośrednio przy kaloryferze czy pod samym oknem. Zadbajcie o to, aby rzeczy niezbędne do karmienia czy przewijania znajdowały się pod ręką, niedaleko łóżeczka. Warto wyobrazić sobie trasę, którą będziesz musiała pokonać w nocy, gdy nadejdzie pora karmienia. Blisko łóżeczka powinna więc znaleźć się komoda bądź po prostu stół, na którym będziesz mogła przewinąć dziecko. Przydatna będzie szafka lub półka, na której w zasięgu ręki znajdować się będą pieluszki, kosmetyki i inne podstawowe akcesoria. Nieopodal powinien czekać na ciebie wygodny fotel do karmienia. Jeśli rozsądnie rozplanujecie przestrzeń, unikniesz nocnych wędrówek po całym mieszkaniu.

Znajomość sprzętu

Długo przeglądałaś opinie, zanim zdecydowałaś się na zakup laktatora. Wybrałaś ten, który wydawał ci się najlepszy. Ale… nawet najwyżej jakości sprzęt nie przyda się, jeśli nie będziesz potrafiła prawidłowo go obsłużyć. Zwykle z instrukcją obsługi zapoznajemy się dopiero w momencie, gdy konkretne urządzenie jest nam potrzebne. Nerwowo przerzucamy strony i staramy się uruchomić zakupiony cud techniki. Ta nerwowość jest szczególnie duża w przypadku sprzętów, które mogą okazać się niezbędne tu i teraz, bo właśnie czeka zniecierpliwiona mama lub dziecko.

Jeśli więc na półce stoi laktator, sterylizator czy podgrzewacz do butelek, nie czekaj z uruchomieniem go do czasu, gdy trzeba będzie go użyć. Zapoznaj się wcześniej z instrukcją obsługi, zorientuj się, jak należy zmontować poszczególne części, aby utworzyły działającą całość.

Formalności po porodzie

Czekasz na wypis ze szpitala i pada pytanie o nazwisko położnej, która odwiedzi cię po powrocie do domu, albo nazwę przychodni, do której planujecie zapisać dziecko? Jeśli nie przygotowaliście się wcześniej, takie pytanie może was zaskoczyć. Dlatego jeszcze przed porodem dowiedzcie się, jakich formalności należy dopełnić już po narodzinach dziecka. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypisanie takiej listy na kartce i skreślanie kolejnych punktów. Kiedy w domu pojawi się mały człowiek, wasze podekscytowanie będzie tak ogromne, że możecie po prostu zapomnieć o takich prozaicznych kwestiach jak zarejestrowanie go w urzędzie stanu cywilnego.

Przeczytaj więcej o wizytach położnej w domu noworodka

Dowiedz się, co należy zrobić, aby „mieć” swoją położną

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz