Pin It

Zgodnie z najnowszymi odkryciami naukowców już niedługo za pomocą badania krwi będzie można sprawdzić czy skurcze występujące w ostatnich miesiącach ciąży to objaw porodu. 

Dotychczas o tym, czy przedwcześnie zaczyna się poród mógł nas uprzedzić wymaz z pochwy – ta metoda była jednak na tyle nieskuteczna, że w wielu krajach jej zaniechano. Tymczasem skurcze w ostatnich miesiącach ciąży, które można łatwo pomylić z rozpoczynającym się porodem, to objaw na tyle powszechny, że 95% kobiet, które ich doświadczają, nie zaczyna rodzić co najmniej w ciągu 10 dni od rozpoczęcia skurczy.

Badania krwi oceniające aktywność genów przeprowadzone w Kanadzie miały dać pewniejszą odpowiedź na pytanie, czy właśnie zaczyna się poród. W Tanenbaum Research Institute przy Mount Sinai Hospital w Toronto testom poddano 150 kobiet, a wyniki potwierdziły się w 70% przypadków. To najskuteczniejsza jak dotąd metoda. Naukowcy twierdzą, że gdyby w przyszłości udało się wprowadzić do sprzedaży proste testy krwi, podobne do tych ciążowych, a przynajmniej zaopatrzyć w nie szpitale, skorzystałyby na tym nie tylko matki, ale i wcześniaki. Dziś często przedwcześnie urodzone dzieci umierają lub mają poważne problemy zdrowotne z powodu niewłaściwej opieki. Gdyby personel szpitala z wyprzedzeniem miał pewność, że zaczyna się akcja porodowa, być może łatwiej byłoby mu zaplanować odpowiednią opiekę.

Źródło: PAP

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz