Pin It

Jakie są przyczyny depresji poporodowej, która dotyka ok. 15 proc. młodych mam? Odpowiedzi na to pytanie szukali brytyjscy naukowcy. Do jakich wniosków doszli?

W niewielkim badaniu wzięło udział 51 kobiet, spośród których u 12 stwierdzono depresję, która rozwinęła się już w trakcie ciąży i trwała przez miesiąc po porodzie. Okazało się, że pewną rolę odgrywać mogą geny, a dokładniej modyfikacje w obrębie dwóch genów o nazwach: TTC9B i HP1BP3. Geny te mają wpływ na aktywność hipokampa, czyli elementu struktury mózgu regulującego nastrój.

Jak podkreślają naukowcy, wyniki dają wskazówki na temat tego, jakie czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju depresji poporodowej. Potrzebne są jednak dalsze badania na większych grupach kobiet. Celem badaczy jest opracowanie testów, które pomagałyby określić ryzyko zachorowania.

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy takie testy rzeczywiście przyniosłyby pozytywny efekt. Jak przekonuje dr Kimberly Yonkers, mówienie kobiecie, że znajduje się w grupie zwiększonego ryzyka, może ją niepotrzebnie martwić i rzeczywiście doprowadzić do depresji. Specjaliści podkreślają również, że na depresję poporodową składa się wiele czynników: brak wsparcia i poczucia bezpieczeństwa, wysoki poziom stresu; same predyspozycje genetyczne nie muszą więc być decydujące.

Źródło: www.babycenter.com 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz