Pin It

Coraz więcej par zmaga się z tym problemem. Choć w niektórych przypadkach nie ma żadnej skutecznej recepty, w innych jest wiele metod, które można wypróbować zanim się poddamy. W pierwszej kolejności trzeba poznać przyczyny niepłodności.

Warto wiedzieć, że istnieje różnica pomiędzy bezpłodnością, która jest trwała (choć zdarzają się wyjątki), a chwilową niepłodnością. W 1/3 przypadków problem leży po stronie kobiet, a najczęstszą przyczyną kobiecej niepłodności są zaburzenia miesiączkowania.  Bywa, że powód jest banalny – ostra dieta, nadużywanie alkoholu i papierosów czy stres to czynniki, po których wyeliminowaniu zwykle udaje się wyregulować cykl miesiączkowy. Jeśli nieregularny cykl występuje pomimo zdrowego stylu życia, powodem może być zespół policystyczny jajników. Wtedy, poza nieregularną owulacją występuje trądzik lub nadmierne owłosienie, a także zmiany w obrębie jajników, które ginekolog może zaobserwować na USG. Lekarz może wtedy zlecić np. przyjmowanie hormonów lub leków pobudzających owulację. Na występowanie zespołu policystycznych jajników wpływa także dieta.

Uwaga na chlamydozę

Innym powodem kobiecej niepłodności może być niedrożność jajowodów. Może do niej dojść np. po operacji, gdy pojawiają się zrosty, endometrioza albo stany zapalne. I znów – ginekolog dzięki badaniu (HSG) może odpowiedzieć na pytanie, jaki czynnik gra główną rolę w konkretnym przypadku. Niedrożność jajowodów można wyleczyć operacyjnie, choć nie we wszystkich przypadkach ta metoda jest skuteczna. Dobrze jest pamiętać, że chlamydoza jest częstym powodem występowania niedrożności jajowodów, a przy tym nie daje ona żadnych przykrych objawów na co dzień. To z myślą o takich chorobach powinniśmy używać prezerwatyw i rozważnie dobierać partnerów. Na szczęście chlamydozę można leczyć za pomocą antybiotyków. Endriometrioza, czyli zaburzenie w komórkach wyściółki macicy, uniemożliwia zagnieżdżenie się w niej plemników. Laparoskopia pozwala dowiedzieć się, gdzie konkretnie występuje problem, a ginekolog może usunąć niepożądane zmiany w macicy za pomocą operacji. Receptą na to zaburzenie może być zapłodnienie domaciczne (wtedy, gdy jajowody są niedrożne), połączone z przyjmowaniem leków stymulujących owulację. Osoby, które nie mogą zajść w ciążę pomimo braku widocznych chorób, powinny zgłosić się do lekarza na laparoskopię. Badanie polega na obserwacji wnętrza macicy. Może się wtedy okazać, że to np. mięśniaki, polipy czy zrosty uniemożliwiają zapłodnienie, choć kobieta na co dzień nie odczuwa w związku z nimi żadnych niepokojących objawów.

Koniec z golonką

A co, jeśli to mężczyzna jest „winny” niepłodności? Tak dzieje się w kolejnych 30% przypadków. Prawdą jest, że na ogół pokonanie niepłodności u mężczyzn jest łatwiejsze, niż u kobiet. Dzieje się tak z prozaicznego powodu – już jeden plemnik wystarczy do zapłodnienia, więc nawet jeśli partner ma spermę o niskiej zawartości plemników, może udać się zajść w ciążę. Nie zaszkodzi jednak zadbać o lepszą jakość nasienia. Najgorzej jest z tym u panów, którzy codziennie na obiad zamawiają pizzę i jedzą chipsy, a wieczory umilają sobie butelką piwa czy wódki i paczką papierosów. Do tego bardzo nie lubią ruszać się z ukochanej kanapy. Warto zapytać takiego pana, czy bardziej zależy mu na dziecku, czy na niezdrowych nawykach. Być może przekona się do odrobiny pozytywnych zmian w życiu. Gazowana woda z cytryną zamiast słodkiego napoju, elektroniczny papieros w miejsce zwykłego, grillowane mięso zamiast golonki,  „męska” siłownia raz w tygodniu, wspólny spacer – być może powoli uda się zmienić nawyki i zadbać o zdrowie mężczyzny. Inną przyczyną niskiej jakości nasienia może być przegrzewanie stref intymnych – np. na solarium, za kierownicą czy w nieprzewiewnym stroju. Niepłodność u mężczyzn mogą wywoływać też poważne schorzenia, takie jak uszkodzenie jąder czy rzeżączka. Przy problemach z zapłodnieniem warto zrobić badania i skonsultować się z lekarzem.

Czyja to wina?

U obu partnerów rolę gra też waga ciała – udowodniono, że osoby otyłe mają większe problemy z  niepłodnością, niż szczupłe. Na wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za płodność wpływ ma też ogólne samopoczucie – depresja zaburza ich produkcję, więc może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę. Niektóre pary mają też niezgodną ze sobą grupę krwi, co uniemożliwia posiadanie wspólnego dziecka. Ale spokojnie – tak zdarza się zaledwie w kilku procentach przypadków, niemniej warto to sprawdzić u lekarza, jeśli nie wiemy, co jest przyczyną problemów. Pamiętajmy też, że szansa na zajście w ciążę maleje z wiekiem. Po 31- 35 roku życia, szczególnie u kobiet, może zacząć się spadek produkcji odpowiednich hormonów. Zanim jednak popadniemy w czarną rozpacz, popatrzmy na pozytywne przykłady – Monica Bellucci i Susan Sarandon zostały mamami mając 46 lat. Choć z pewnością wydały wiele pieniędzy na najlepszych lekarzy i opiekę, to warto pamiętać, że zdrowy styl życia zwiększający szansę na późne zapłodnienie możemy mieć za darmo.

Jedź na wakacje

Na koniec warto przypomnieć, że w dziedzinie zapłodnienia wciąż zdarzają się cuda, których nie potrafią wyjaśnić lekarze. Ok. 10% bezpłodności nie znajduje przyczyny, a niekiedy udaje się ją pokonać w bardzo prozaiczny sposób. Bywa, że samo staranie się o dziecko wywołuje taki stres, że zajście w ciążę staje się utrudnione. Dopiero, gdy para „odpuszcza” i zajmuje się seksem tylko dla przyjemności, zapominając o presji, na teście ciążowym pojawia się upragniona różowa kreska. Nie bez powodu wiele osób przyznaje, że maluch został poczęty na wakacjach „pod palmą”, gdy nic im nie przeszkadzało, a cały dzień wypełniał relaks. Choć na problemach osób niepłodnych niektórzy próbują zbić fortunę, warto słuchać w tym względzie porad lekarza i własnego zdrowego rozsądku. Wprowadzenie do diety warzyw, owoców i pełnych ziaren dobrej jakości, eliminacja dużych dawek alkoholu, zapisanie się na relaksujące umysł i uelastyczniające ciało zajęcia (basen, joga czy taniec) lub zadbanie o higieniczny tryb życia (co najmniej 8 godzin snu dziennie, czas na pracę i na relaks itp.) z pewnością nie zaszkodzą w staraniu się o dziecko.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz