raport nik opieka ginekologiczna na wsi
Pin It

NIK opublikował raport dotyczący opieki ginekologicznej na wsi. Z zebranych danych wynika, że w wielu gminach wiejskich w ogóle nie było poradni ginekologiczno-położniczych, część poradni nie realizowało standardów opieki okołoporodowej, wciąż zdarzają się też takie, które nie gwarantują pacjentkom prawa do intymności.

Raport NIK nt. dostępu do opieki ginekologicznej na wsi

Kontrolą objęto osiem Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia i 27 poradni wiejskich z województw lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

W 27 objętych kontrolą poradniach sprawdzono głównie zapewnienie dostępu:

  • do świadczeń ginekologiczno-położniczych wykonywanych w odpowiednich warunkach,
  • do opieki nad kobietami w ciąży wykonywanej zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej,
  • do badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi.
Wyniki kontroli
Liczba poradni

W kontrolowanych województwach mieszkankom wsi nie zapewniono równego dostępu do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych. Poradnie zlokalizowane w gminach wiejskich stanowiły nieznaczny odsetek ogółu takich poradni, chociaż mieszka tam ok. 40% wszystkich kobiet i noworodków.

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia na koniec 2016 roku wynika, że w wielu gminach wiejskich w ogóle nie działały poradnie ginekologiczno-położnicze.

Dwoma z najbardziej poszkodowanych województw są województwo podlaskie i lubelskie, gdzie na jedną poradnię ginekologiczną na wsi przypadało kolejno 27 743 i 23 942 kobiet (podczas gdy średnio w mieście było to – odpowiednio – 5075 i 4454 pacjentek), które w skrajnych przypadkach do poradni miały 50 km. Małą liczbę poradni w gminach wiejskich tych województw, NFZ uzasadnia brakiem chętnych do udzielania świadczeń.

Wykonywanie świadczeń

W 17 skontrolowanych podmiotach leczniczych (63%), zgodnie z umowami z NFZ, świadczeń ginekologiczno-położniczych udzielano tylko przez 10 do 13 godzin tygodniowo. W trzech podmiotach (spośród 27 objętych kontrolą) zlecano wykonanie części świadczeń (USG i KTG) u podwykonawców zlokalizowanych w znacznej odległości od poradni, co dla kobiet w ciąży, chcących wykonać podstawowe badania, było szczególnie uciążliwe.

Przestrzeganie standardów opieki okołoporodowej

Jak wynika z kontroli, standardy opieki okołoporodowej nie były w pełni przestrzegane przez personel medyczny. Jedynie 22 pacjentkom (z 1.132), których dokumentacja medyczna została przez NIK przeanalizowana, wykonano i udokumentowano wykonanie wszystkich 42 świadczeń zdrowotnych zalecanych standardami opieki okołoporodowej.

Więcej na temat nowych standardów opieki okołoporodowej przeczytasz tutaj. 

W 19 poradniach (70,4% skontrolowanych) żadnej pacjentce nie wykonano kompletu z tych świadczeń, a w trzech kolejnych brak było dowodów potwierdzających ich wykonanie. Pakiet zalecanych standardami opieki okołoporodowej świadczeń jest niezbędnym minimum, które powinno być wykonane podczas ciąży i nie odbiega on od rekomendowanych w innych krajach europejskich.

Aż w 18 skontrolowanych podmiotach leczniczych prawie połowa pacjentek nie była edukowana w zakresie praktycznego i teoretycznego przygotowania do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa, chociaż zapewnia to prawo do bezpłatnych spotkań edukacyjnych z położną od 21. tygodnia ciąży aż do jej rozwiązania.

Profilaktyka raka

Według NIK, z powodu niewielkiej liczby poradni w małych miejscowościach, ograniczony był również dostęp mieszkanek terenów wiejskich do profilaktycznego programu zdrowotnego raka szyjki macicy. Wskaźnik wykonania cytologii wśród kobiet był na dużo lepszym poziomie.

Prawo do intymności

Kontrola NIK pokazała, że co czwarta sprawdzana poradnia ginekologiczna nie zapewniała pacjentkom warunków do intymności podczas udzielania świadczeń medycznych. Miejsca udzielania świadczeń nie były bowiem należycie zasłonięte przed osobami postronnymi, w przypadku otwarcia drzwi do gabinetu.

Wnioski NIK

Ze względu na charakter i skalę ujawnionych nieprawidłowości, szczególnie dotyczących ograniczenia kobietom zamieszkałym na wsi prawa do równego dostępu do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych, NIK zawnioskował do Ministra Zdrowia, dyrektorów Oddziałów Wojewódzkich NFZ oraz kierowników podmiotów leczniczych NIK o konkretne działania, mające poprawić sytuację kobiet na wsiach.

Przeczytaj cały raport

Polecamy również: 

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz