dlaczego warto ćwiczyć w ciąży
Pin It

Kobiety regularnie ćwiczące w czasie ciąży mają większe szanse na poród siłami natury i są mniej narażone na przedwczesny poród niż panie, które w tym okresie unikają wysiłku fizycznego – do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy.

Autorzy badania z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii (USA) podkreślają, że dużą aktywność fizyczną w czasie ciąży przez lata uważano jako czynnik mogący grozić przedwczesnym porodem. Od dawna lekarze ginekolodzy odradzali ją więc swoim ciężarnym pacjentkom.

Regularne ćwiczenia w ciąży – przeczytaj, jak bezpiecznie ćwiczyć

Dotychczas uważano, że ćwiczenia stymulują uwalnianie noradrenaliny w organizmie, która z kolei może stymulować skurcze macicy, a tym samym prowadzić do przedwczesnego porodu – twierdzi główny autor badania dr Vincenzo Berghella.

Zaznacza jednak, że liczne badania, które jego zespół prześledził w ramach metaanalizy, dowiodły, że ćwiczenia nie tylko nie sprzyjają przedwczesnym porodom oraz nie szkodzą matce ani dziecku, ale wręcz przynoszą im znaczące korzyści.

Dr Berghella i jego współpracownicy przeanalizowali dane pochodzące z dziewięciu randomizowanych badań, w których ciężarne kobiety podzielono na dwie grupy. Spośród wszystkich 2059 pań uwzględnionych w badaniu około połowa (1022 kobiety) przez 10 tygodni, 3-4 razy w tygodniu przez 35-90 minut wykonywała ćwiczenia fizyczne, zaś druga połowa (1037 kobiet) nie podejmowała żadnego wysiłku fizycznego.

Wyniki badań pokazały, że pomiędzy kobietami z obu grup nie było żadnej istotnej różnicy, jeśli chodzi o zagrożenie przedwczesnym porodem (czyli takim, do którego dochodzi przed 37 t.c.). Co interesujące, u kobiet praktykujących aktywność fizyczną zauważono kilka korzyści.

Po pierwsze, kobiety, które regularnie ćwiczyły, miały większe szanse na poród siłami natury: 73 proc. rodzących fizjologiczne wcześniej regularnie ćwiczyło, podczas gdy wśród niećwiczących odsetek ten wynosił 67 proc. Po drugie, aktywność fizyczna zmniejszała ryzyko cesarskiego cięcia z przyczyn medycznych: tylko 17 proc. kobiet rodzących poprzez cesarkę, w czasie ciąży podejmowało wysiłek fizyczny, podczas gdy u niećwiczących było to 22 proc.

Regularne ćwiczenia zmniejszały również ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej oraz wysokiego ciśnienia krwi.

Wszystkie kobiety poddane tej analizie były w ciąży pojedynczej (nie bliźniaczej), miały prawidłową wagę wyjściową i nie miały żadnych problemów zdrowotnych, które byłyby przeciwwskazaniem do treningów.

Dr Berghella podsumowuje, że wyniki badania potwierdzają aktualne wytyczne Amerykańskiego Kongresu Położnictwa i Ginekologii (ACOG), który zaleca paniom w ciąży umiarkowany wysiłek fizyczny oraz zachęca do podejmowania jakichkolwiek ćwiczeń przez kobiety spodziewające się dziecka.

Źródło: Rynek Zdrowia

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz