rozwój prenatalny
Pin It

Do tej pory sądzono, że męskie płody są bardziej wrażliwe i częściej ulegają poronieniu. Naukowcy z Fresh Pond Research Institute w Cambridge oraz ze Szkoły Medycznej Harvardu postanowili przyjrzeć się tej hipotezie. Przeprowadzili największą jak dotychczas analizę proporcji płci płodów od chwili poczęcia do narodzin. Swoje wnioski opublikowali wProceedings of the National Academy of Sciences”.

Grupa uczonych przebadała pod kątem płci ok. 140 tys. płodów z całego okresu ciąży – z jednego tygodnia od poczęcia aż do narodzin. Wzięto pod uwagę m.in. zarodki z pierwszego tygodnia poczęcia, które pochodziły z in vitro oraz zebrano dane z ok. 800 tys. testów amniopunkcji.

Analiza wykazała, że w tydzień lub dwa od zapłodnienie ginie więcej płodów męskich. Częściej występują u nich zaburzenia genetyczne, które nie pozwalają na dalszy rozwój. Okazało się jednak, że między 10. a 15. tygodniem umiera więcej płodów żeńskich. W trzecim trymestrze samoistne poronienia znów częściej dotyczą płodów męskich.

Ostatecznie jednak w ocenie całej ciąży ginie więcej płodów żeńskich.

Dotychczas uważano, że męskie płody są znacznie słabsze niż żeńskie i częściej ulegają samoistnemu poronieniu. Naukowcy obalili hipotezę wrażliwych chłopców”. Wyniki ich analizy wykazały, że jest zupełnie odwrotnie.


Polecamy: Zmysły w życiu płodowym

– Skoro taka teza znalazła się w książkach, to znaczy, że jest prawdziwa. Tak było i w tym wypadku. Sami się na to nabraliśmy. Nikt tak naprawdę nie usiadł i nie powiedział spróbujmy to sprawdzić” – mówi Steven Orzack, biolog i główny autor badań, w rozmowie z The Guardian”.

W normalnych warunkach, stosunek płci niemowląt po urodzeniu jest lekko przechylony w stronę mężczyzn – na każde 100 kobiet rodzi się statystycznie 103 dziewczynki i 105 chłopców (bez sztucznej ingerencji).

Ustalenia stawiają też nowe pytania na temat zaobserwowanych trendów” demograficznych, jak np. wzrost urodzeń dziewczynek w okresie głodu czy zwiększona ilość urodzeń chłopców podczas wojny.

Autorzy badania twierdzą, że wyniki te pomogą w przyszłości lepiej zrozumieć naukowcom niektóre przyczyny poronienia, porodu martwego płodu oraz przedwczesnych porodów.

Źródło: The Guardian

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz