Ryzyko powikłań ciążowych
Pin It

Kobiety coraz później decydują się na pierwsze dziecko. Za „magiczną” granicę, po przekroczeniu której wzrasta ryzyko ciążowych powikłań, uznaje się 35. rok życia. Jednak – według naukowców z Karolinska Institutet w Sztokholmie – zagrożenie wzrasta już od 30. roku życia.

W celu zanalizowania ryzyka specjaliści wykorzystali dane na temat niemal miliona szwedzkich i norweskich kobiet, które urodziły pierwsze dziecko w latach 1990-2010. Uczestniczki badania podzielone zostały na grupy wiekowe: 25-29 lat, 30-34 lata, 35-39 lat, powyżej 40. roku życia. Dla każdej grupy wiekowej oszacowano prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej, małej liczby punktów w skali Apgar, poronienia, urodzenia martwego płodu.

Okazało się, że ryzyko przedwczesnego porodu i urodzenia martwego płodu wzrasta – w porównaniu do grupy wiekowej 25-29 lat – już po przekroczeniu 30. roku życia. Naukowcy dodają, że prawdopodobieństwo to jest większe w przypadku kobiet otyłych lub palących papierosy.

„Byliśmy zaskoczeni, że ryzyko określonych powikłań zwiększa się już w tak stosunkowo młodym wieku. Dla każdej kobiety indywidualnie ryzyko to nie jest wysokie, ale obraz zmienia się na bardziej negatywny, gdy analizujemy je pod kątem całego społeczeństwa. Byłoby wskazane, aby informować kobiety, już nawet w szkole, o tym, jaki wpływ na przebieg ciąży ma wiek poczęcia”, mówi prof. Ulla Waldenstroem.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz