Pin It

Stan przedrzucawkowy nieodłącznie związany jest z nadciśnieniem tętniczym. Pomimo prowadzonych badań lekarze nadal nie wyjaśnili do końca przyczyny tej dolegliwości, która w skrajnych przypadkach może podprowadzić do śmierci płodu.

Objawy stanu przedrzucawkowego

Mówiąc o stanie przedrzucawkowym zawsze należy wyjść od pojęcia nadciśnienia tętniczego. Jeśli u ciężarnej stwierdzono nadciśnienie przed 20. tygodniem ciąży oznacza to, że kobieta już wcześniej miała problem z prawidłowym ciśnieniem krwi w organizmie. Jeśli natomiast nadciśnienie pojawiło się właśnie po 20. tygodniu ciąży, a wcześniej pozostawało w normie, może to być podstawą do stwierdzenia stanu przedrzucawkowego. Najprościej mówiąc stan przedrzucawkowy to nagłe dolegliwości, które pojawiają się po 20. tygodniu ciąży – mogą one wystąpić zarówno w czasie trwania ciąży, jak również w okresie porodu i połogu. Poza samym nadciśnieniem (równe lub większe niż 140/90 mm Hg), typowym objawem stanu przedrzycawkowego jest również białkomocz (zwiększona utrata białka stwierdzona w czasie badania moczu), bóle głowy i w nadbrzuszu oraz nieostre widzenia. Do zdiagnozowania stanu przedrzucawkowego niezbędne jest również wykonanie badania krwi, które dokładnie stwierdzi czy doszło do małopłytkowości oraz wzrostu aktywności enzymów wątrobowych. Stan przedrzucawkowy dzielony jest przez lekarzy na łagodny i ciężki. Jego drugiej postaci towarzyszą dodatkowo takie objawy jak zaburzenia świadomości oraz obrzęk płuc. Jeśli przy wszystkich wymienionych objawach pojawią się dodatkowo drgawki, oznacza to, że u ciężarnej wystąpiła rzucawka, która w swoich konsekwencji może być tragiczna przede wszystkim dla dziecka, a u ciężarnej spowodować trwałe spustoszenie w organizmie.

Przyczyny stanu przedrzucawkowego

Do tej pory badaczom i lekarzom zdecydowanie łatwiej odpowiedzieć na pytanie jak leczyć stan przedrzucawkowy, niż dlaczego w ogóle takie schorzenie powstaje. Naukowcy wiedzą na pewno, że objawy stanu przedrzucawkowego ściśle wiążą się z obecnością żywego jaja płodowego w organizmie kobiety. Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest również obecność czynnej tkanki łożyskowej. O stanie przedrzucawkowym można powiedzieć, że jest to uogólniony skurcz naczyń krwionośnych. Naukowcy doszukali się aż kilkunastu przyczyn stanu przedrzucawkowego. Te najczęściej wymieniane to między innymi: niewłaściwe rozpoznanie przez układ immunologiczny matki genów płodu, pochodzących od ojca, uszkodzenie śródbłonków, niedostateczny przepływ krwi przez łożysko, zwiększona wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego, nadmierne rozciągnięcie macicy i jej niedokrwienie. Dodatkowo stan przedrzucawkowy mogą powodować czynniki genetyczne dietetyczne oraz stres. Z medycznego punktu widzenia ciąża charakteryzuje się przede wszystkim dużą objętością krwi i niskim ciśnieniem, natomiast stan przedrzucawkowy powoduje zupełną odwrotność – czyli następuje zmniejszenie objętość krążącej krwi oraz zwiększenie jej ciśnienia. Przyczyny zwiększonego ciśnienia tętniczego mogą być dwie: zmniejszone uwalnianie związków rozszerzających naczynia lub zwiększona produkcja substancji zwężających naczynia. Duży udział w pojawienie się stanu przedrzucawkowego ma również azot. Pierwiastek odpowiedzialny jest za rozkurcz naczyń krwionośnych, jego niedobór przyczynia się do rozwoju miażdżycy i właśnie nadciśnienia.

Wpływ stanu przedrzucawkowego na organizm matki i dziecka

Pojawienie się stanu przedrzucawkowego niesie ze sobą ryzyko powikłań i nieprawidłowego działania wielu organów w organizmie kobiety ciężarnej. Stan przedrzucawkowy bardzo negatywnie wpływa miedzy innymi na nerki, wątrobę i wzrok. Cierpi też wiele układów naszego ciała: nerwowy, oddechowy, sercowo – naczyniowy oraz układ krzepnięcia krwi. W momencie, gdy stan przedrzucawkowy będzie miał znaczny wpływ na narządy wewnętrzne może dojść do sytuacji nieoddawania moczu, uszkodzenia komórek i ogniskowej marskości wątroby oraz obrzęku mózgu. Stan przedrzucawkowy może spowodować poważne komplikacje w działaniu wzroku:  niedowidzenie, zacieranie konturów obrazu, widzenie przedmiotów w powiększeniu lub pomniejszeniu i pojawienie się mgły przed oczami. Na szczęście objawy te znikają wraz z ustąpieniem stanu przedrzucawkowego.

Niestety stan przedrzucawkowy prowadzi do bardzo poważnych powikłań w rozwoju dziecka. Bardzo często jest też bezpośrednią przyczyną jego śmierci. Nawet jeśli lekarzom uda się uniknąć najgorszego scenariusza i maluch przeżyje, nie oznacza to, że wystąpienie stanu przedrzucawkowego nie będzie miało wpływu na jego dalszy rozwój. Przede wszystkim dziecko może urodzić się zdecydowanie przed planowanym terminem porodu. W momencie wystąpienia stanu przedrzycawkowego, a w najgorszym wypadku samej rzucawki może dojść do ograniczenia wzrostu płodu wewnątrz macicy, przedwczesnego oddzielenia się łożyska oraz niedotlenienia wewnątrzmacicznego.

Profilaktyka

Istnieje kilka przypadków, kiedy w momencie wystąpienia stanu przedrzucawkowego lekarz zdecyduje się na podtrzymanie ciąży. Stan przedrzucawkowy (zwłaszcza w ciężkiej postaci) jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia matki. Bardzo często jedynym skutecznym rozwiązaniem, które może uratować życie ciężarnej jest przerwanie ciąży. Nie zawsze tak się dzieje, bo wszystko zależy od tego w jakim stanie jest ciężarna i dziecko. Lekarze są w stanie unormować sytuację lekami, jednak każdy przypadek wystąpienia stanu przedrzucawkowego i samej rzucawki jest bezpośrednią przyczyną do zakwalifikowania ciąży jako zagrożonej. Nierzadko kobieta musi resztę ciąży spędzić w łóżku i co kilka godzin mierzyć ciśnienie.

Stan przedrzucawkowy spowodowany jest głównie zbyt wysokim ciśnieniem, dlatego rozporządzenie Ministra Zdrowia zaleca, aby pomiar ciśnienia wykonywać w czasie każdej wizyty kontrolnej. Pomimo wielu teorii naukowcy nie są jednak w stanie powiedzieć, dlaczego u kobiety, która do tej pory nie miała problemów zdrowotnych nagle dochodzi do podwyższenia ciśnienia tętniczego. Lekarze zalecają, aby kobieta ciężarna kontrolowała ciśnienie również w domu. Do tej pory naukowcy nie stwierdzili, aby istniała jedna i bezpośrednia przyczyna wystąpienia stanu przedrzucawkowego spowodowana czynnikami zewnętrznymi, chociaż brane są one pod uwagę jako element dodatkowy i sprzyjający występowaniu stanu przedrzucawkowego. Warto jednak pamiętać o zdrowym stylu życia, prawidłowej diecie oraz spokoju.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz