Pin It

Minister Zdrowia podpisał nowe rozporządzenie w sprawie standardów opieki okołoporodowej. Nawet jeśli wiele mam jest zdania, że czytanie ustaw i rozporządzeń w czasie ciąży to kiepski pomysł, zapewniamy, że można się z nich bardzo wiele dowiedzieć o prawach jakie przysługują mamie i niemowlakowi w czasie porodu i połogu. Przedstawiamy najważniejsze zmiany w prawie, które dotyczą opieki okołoporodowej.

Najważniejsze zmiany

Nowe rozporządzenie zdecydowanie więcej miejsca poświęca laktacji i  karmieniu piersią. Przepisy dużą wagę przywiązują również do takiego  terminu, jak „skóra do skóry”, który został wprowadzony  do zaleceń postępowania w III fazie porodu. Z kolei, w zaleceniach w IV fazie porodu, ujęte zostały wytyczne dotyczące instruktażu karmienia piersią: „opieka nad rodzącą w IV  fazie porodu obejmuje instruktaż w zakresie prawidłowego przystawiania dziecka do piersi i pomoc w karmieniu piersią oraz przekazanie informacji na temat zasad postepowania w laktacji w pierwszej dobie połogu”.  Wcześniej nikt nie uwzględniał „pierwszej doby”, a mamom miało być tylko zademonstrowane, w jaki sposób karmić dziecko piersią.

Bardzo ważną zmianą dla przyszłych mam jest zapis w „Postanowieniach ogólnych”, gdzie wykreślony został wpis o tym, że „standardy określają poszczególne elementy opieki medycznej sprawowanej  w zakładach opieki zdrowotnej”. W praktyce oznacza to, że prywatni ginekolodzy również zostali objęci standardem okołoporodowym i teraz muszę wywiązywać  się z obowiązków, jakie rozporządzenie narzuca na osobę sprawującą opieką nad ciężarną.  Kolejne zmiany dotyczą również samego noworodka. Ważny zapis znalazł się w rozdziale „Opieka nad noworodkiem”, który mówi o trym, że  w czasie „pierwszych 12. godzin życia dziecka, kiedy z powodu obniżonej aktywności dziecka, wybudzanie nie musi następować co 3 godziny”.  Dodatkowo rozporządzenie uwzględnia również zapisy, które narzucają konieczność diagnozowania problemów po stronie dziecka w wypadku trudności z karmieniem piersią.  Zapisy dotyczące dziecka mówią też o tym, że w badaniu neonatologicznym powinna zostać uwzględniona ocena ruchomości języka i poprawności ssania.

Wiele zmian w rozporządzeniu to kilka plusów na korzyść przyszłych mam i ich dzieci. Niestety jeden z zapisów ograniczył pomoc dla kobiety w czasie połogu. Stało się tak za sprawą skrócenia czasu opieki położonej. Wcześniej, kobieta i dziecko, mogli z takiej pomocy korzystać przez dwa miesiące od czasu porodu, teraz położna sprawuje swoje obowiązki do 6. tygodnia życia dziecka. Rozwiązanie to jest o tyle niekorzystne, gdyż w tym czasie najczęściej pojawia wiele problemów laktacyjnych i kobieta nie wie gdzie szukać wtedy wsparcia.

Cały tekst rozporządzenia dostępny jest na stronie Dziennika Ustaw.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz