Pin It

Coraz więcej mówi się o depresji poporodowej. W jej cieniu pozostają wciąż jednak stany lękowe po porodzie, które – jak się okazuje – są o wiele powszechniejsze. Mogą dotyczyć nawet 20 proc. świeżo upieczonych mam.

Jak mówi dr Ian Paul: „Narodziny dziecka nie są smutną, powodującą depresyjne nastroje sytuacją, lecz są wydarzeniem, któremu przede wszystkim towarzyszy lęk i niepokój, szczególnie w przypadku kobiet, które rodziły po raz pierwszy”.

Dr Paul wraz ze współpracownikami zainteresował się nastrojem ponad 1 tys. młodych mam (średnia wieku: 29 lat). Stan psychiczny kobiet badano po upływie dwóch tygodni, dwóch miesięcy i pół roku od porodu. Oceniano poziom lęku i depresji. Naukowcy zaobserwowali, że lęk towarzyszył aż 17 proc. młodych mam. Depresję poporodową stwierdzono u 6 proc. kobiet.

Specjalista zaznacza, że po porodzie wiele kobiet jest pytanych o symptomy ewentualnej depresji, natomiast zbyt małą uwagę przywiązuje się do oznak mogących wskazywać na stany lękowe. Jak jednak podkreśla dr Jill Rabin, nie należy nadawać medycznej otoczki emocjom, które tak naprawdę w znacznej mierze są normalne i typowe dla stresującego wydarzenia, jakim niewątpliwie są narodziny dziecka.

Źródło: www.babycenter.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz