Pin It

Staracie się o dziecko? Prawdopodobnie wielokrotnie słyszałaś rady, aby się zrelaksować i nie zamartwiać kolejnymi nieudanymi próbami. Jak wynika z najnowszych badań, rady te mają swoje naukowe podstawy. Okazuje się, że stres może utrudniać zajście w ciążę.

Analizy pod kierownictwem dr Courtney Lynch przeprowadzone zostało z udziałem 501 par starających się o dziecko. Pary poddano 12-miesięcznej obserwacji. Kobiety uczestniczące w badaniu miały od 18 do 40 lat i nie zdiagnozowano u nich żadnych problemów z płodnością. Na podstawie pobieranych od nich próbek śliny określano poziom stresu, jaki im towarzyszył przez cały okres trwania badania. Wskaźnikiem, który do tego posłużył, było stężenie kortyzolu i enzymu alfa-amylazy, najczęściej stosowanych biomarkerów stresu.

Na przestrzeni 12 miesięcy spośród 401 par, które uczestniczyły w badaniu do samego końca, u 347 próby poczęcia dziecka zakończyły się sukcesem. Po dokonaniu analizy wyników stwierdzono, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było aż o 29 proc. mniejsze w przypadku kobiet, u których poziom alfa-amylazy w ślinie był najwyższy.

Jak mówi dr Lynch, wyniki badania powinny skłonić pary starające się o dziecko do przyjrzenia się swojemu stylowi życia i do podjęcia prób zredukowania poziomu stresu, np. poprzez medytację czy jogę.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz