Pin It

Lekarze często przepisują przyszłym mamom witaminę D, która ma pomóc dzieciom prawidłowo się rozwijać w późniejszym życiu. Najnowsze badania podważają konieczność przyjmowania takiej suplementacji.

Według raportu suplementacja witaminy D w ciąży jest zbędna. Portal medyczny Lancet.com przeprowadził badania 4 tysięcy mam i dzieci.  Okazało się, że poziom witaminy D u ciężarnych nie miał wpływu na stan kości u ich dzieci. Prof. Debbie Lawsor z Uniwersytetu w Bristolu komentując badania stwierdziła, że nie ma mocnych dowodów na to, że kobiety przy nadziei powinny przyjmować tabletki z witaminą D, by wzmocnić kości dzieci. Dodała jednak, że nie wiemy, jakie inne konsekwencje ma rezygnacja z takich suplementów dla dzieci i ciężarnych.

Obecnie lekarze polecają kobietom od drugiego trymestru ciąży i karmiącym przyjmowanie 800 – 1000 j. m. tej witaminy, a kobietom, które codziennie spędzają na słońcu co najmniej 15 minut – 400 j. m, przy czym używanie kremu do opalania może osłabić wchłanianie się witaminy. Zaleca się również podawanie suplementów noworodkom karmionym piersią. Maluchy, które dostają mleko z proszku nie muszą otrzymywać suplementów, bo ten składnik znajduje się w formule mieszanki. Przyjmowanie witaminy ma zapobiec łamliwości kości. Wyniki badań sugerują, że osobom spędzającym czas na świeżym powietrzu i odżywiającym się prawidłowo nie potrzeba dodatkowego „wspomagania”.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz