Pin It

Młoda, debiutująca mama może mieć dużo pytań odnośnie porodu, na które nie zawsze umie znaleźć odpowiedź. Pomoc może znaleźć w szkole rodzenia, która przygotuje ją do wydania dziecka na świat i rozwieje wszystkie wątpliwości.

Nasze babcie miały „szkołę rodzenia” na wyciągnięcie ręki. Były nią bardziej doświadczone koleżanki, członkinie rodziny czy sąsiadki. Dziś nie każda z nas ma zaufaną osobę, która poradzi, pocieszy i przygotuje do roli mamy. Dlatego coraz większą popularność zdobywają szkoły rodzenia.

Czego się dowiesz?

Dowiemy się w nich jak rozpoznać, że zaczyna się poród, co zabrać ze sobą do szpitala, jak opiekować się nowo narodzonym maleństwem, a także wszystkiego na temat samego porodu i tego, co będzie po nim. Część kobiet właśnie ze szkoły rodzenia dowiaduje się o tym, że „baby blues” to nie objaw bycia złą matką, lecz naturalny stan, z którym łatwo można się uporać. Niektóre szkoły rodzenia dodatkowo oferują zajęcia ruchowe dla mam (np. z jogi dla ciężarnych), a także warsztaty praktyczne dotyczące każdego aspektu rodzicielstwa. Poza tym młode mamy mogą porozmawiać o swoich obawach, zadawać pytania a także uzyskać wsparcie dotyczące każdego z etapów bycia mamą.

Nie tylko dla mam

Ojcowie również są mile widziani! Często bowiem i przyszli tatusiowie zmagają się z tysiącem pytań i wątpliwości, na które jeszcze trudniej niż kobietom uzyskać im odpowiedzi. W odpowiedniej szkole dowiedzą się, jak wspierać ukochaną, co zmieni się w ich wspólnym życiu i jak opiekować się przyszłym synem lub córką. Dla części ojców takie zajęcia są istnym wybawieniem, ponieważ do niedawna panowie nie byli dopuszczani do sekretów rodzicielstwa w takim stopniu, jak panie, i część z nich jest zupełnie zagubiona.

Szkoły rodzenia są oblegane

Zajęcia warto rozpocząć już na przełomie II i III trymestru ciąży, co da nam całe 3 miesiące na zgłębianie tajników macierzyństwa. Szkoła rodzenia nie będzie nas jednak straszyć rzędami twardych ławek i tablicą; w dobrej szkole tego typu atmosfera jest przyjazna, zajęcia odbywają się w kameralnej atmosferze i miłym otoczeniu. Z powodu rosnącego zainteresowania nauką, do najpopularniejszych szkół (jak np. tej działającej przy fundacji „Rodzić po ludzku” ) warto zapisać się z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Szkoły rodzenia są już w każdym polskim mieście, a od niedawna możemy uczestniczyć w zajęciach nawet nie wychodząc z domu. Działa bowiem już kilka internetowych szkół rodzenia, gdzie po zapisaniu się bierzemy udział w interaktywnych lekcjach, wykorzystujących m.in. filmy instruktażowe, czaty na Skype czy fachową literaturę.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz