taniec w ciąży
Pin It

Ogniste flamenco czy spokojny balet? W parze czy solo? Podpowiadamy, który taniec sprawdzi się w czasie ciąży.

W ciąży szybciej się męczymy, a nasze serce i inne organy działają na zwiększonych obrotach. Po drugim trymestrze zmienia się też środek ciężkości – kobieta nieprzygotowana na noszenie z przodu dodatkowego „ładunku” może doświadczać wtedy problemów z utrzymaniem równowagi lub wykonywaniem ruchów, które przychodziły jej bez trudu przed czasem ciąży. Z drugiej strony tylko w przypadku ciąży zagrożonej lekarze polecają „przeleżeć’ te dziewięć miesięcy, a w większości przypadków polecają pozostawanie w formie i oddawanie się łagodnym formom aktywności fizycznej kilka razy w tygodniu.

Taniec płodności

Łagodnej, czyli jakiej? Tańczenie samby czy dancehall w ciąży faktycznie może być trudne, choćby pod względem ograniczeń fizycznych. Jednak mało kto wie, że są tańce wręcz wskazane w tym okresie życia. Tak jest z tańcem brzucha, który – choć dziś kojarzony z roznegliżowanymi teledyskami – narodził się kilka tysięcy lat temu na Bliskim Wschodzie, gdzie służył… celebracji bogini kobiecości i płodności. Kobiety w czasie porodów często wykorzystywały znane z tańca ruchy, by zmniejszyć ból i ułatwić poród. Bo taniec brzucha to wymarzony taniec „ ciążowy” – zmniejsza ból pleców, poprawia stan mięśni brzucha, pomaga „rozruszać” miednicę i mięśnie w rejonach, które będą musiały pracować w czasie porodu. Do tego zapewnia łagodne ruchy nadgarstków i stóp, które pomagają poradzić sobie z opuchlizną i bólem. Według niektórych ruchy wykorzystywane w tańcu brzucha pomagają nawet… ułożyć się dziecku w odpowiedniej porodowej pozycji. Szczególnie korzystne są wolne ruchy okrężne, „Camel walk” i „ósemki” kręcone biodrami,  popularne w grupach początkujących. Panie, które wykonywały ten taniec już wcześniej, na czas ciąży mogą przenieść się do niższej grupy, by nie musieć brać udziału w męczących i szybkich układach pełnych „trzęsień”.

Szukasz poradnika na czas ciąży- Chcesz - matras

Gracja baletnicy

W ciąży balet ćwiczyła za to np. Modelka Doutzen Kroez. Jednak ograniczała się do łagodnych ruchów przy drążku które pomagają zachować równowagę, a nie praktykowała podskoków czy wymachów nogami ponad głowę. W ciąży najlepiej jest uczestniczyć w ćwiczeniach z baletu z prywatnym instruktorem lub takich skierowanych specjalnie do kobiet w ciąży.

Polecamy: Mary Helen Bowers: Tańcząca baletnica w ciąży

Wspólne dziecko, wspólny taniec?

A co z tańcem w parze? Dowolny taniec towarzyski może nam pomóc „rozruszać się” i dodać gracji naszym ruchom, jednak już żywiołowy jive czy rumba po trzecim miesiącu nie będą wskazane. Ważny jest też wybór partnera. Jeśli zamierzamy tańczyć z kimś zaufanym, kto zdaje sobie sprawę z naszego stanu i ma zamiar dotrzymać nam towarzystwa na zajęciach, dbając o nasze bezpieczeństwo, nie należy obawiać się ruchu w parze. Gorzej, jeśli wybierzemy zajęcia grupowe z nieznanym nam partnerem. Poza tym, że na sali pełnej ludzi możemy zostać popchnięte czy szturchnięte, a to w ciąży nie jest wskazane, musimy też pomyśleć o komforcie partnera. Tak jak my zapłacił za zajęcia i może być rozczarowany, jeśli zostanie mu przydzielona para na którą będzie musiał specjalnie uważać i rezygnować z ruchów, które reszta tańczących może wykonywać bez problemu.

Instruktor podpowie

Jeśli mamy wątpliwości, czy dany taniec nie będzie dla nas zbyt żywiołowy, warto dać znać o naszym stanie prowadzącemu. W małej grupie dobranie dla nas łagodniejszych i bezpieczniejszych wersji ćwiczeń nie powinno być problemem. Jednak prowadzący nie ma obowiązku wpuścić kobiety ciężarnej na zajęcia – jeśli zbyt odważne formy ruchu wywołałyby kłopoty zdrowotne takiej kobiety, mógłby zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Dlatego w trosce o swoje zdrowie warto pomyśleć o zajęciach przeznaczonych specjalnie dla kobiet ciężarnych, na których prowadzący będzie miał na uwadze potrzeby kobiety w tym szczególnym okresie życia. „Tańcząc, mama dostarcza dziecku wiele bodźców, które mają pozytywny wpływ na rozwój jego układu nerwowego, przedsionkowego (ruch, równowaga, napięcie mięśniowe) czy wzroku. Podczas tańca poprawia się także przepływ krwi przez łożysko, co powoduje, że dziecko jest lepiej dotlenione i… zadowolone!“ – przypominają prowadzący zajęć dla mam z warszawskiego klubu Mamoiselle. Salsa i taniec brzucha dla kobiet są organizowane też w szkole Kinezis w Żorach, w szkole Al-Mara we Wrocławiu czy we wrocławskiej Mandali i kosztują ok. 25-45 zł za godzinę. Ciąża to też dobry moment na wykorzystanie płyt DVD czy internetowych kursów tańca skierowanych specjalnie do ciężarnych.

Dowiedz się więcej: Taniec podczas porodu – w jaki sposób pomaga rodzącej?

1

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

2 KOMENTARZY

  1. ja tańczyłam taniec Zumba w Ostrawie, tam instruktor o mnie dbał, dobierał do mnie tempo ćwiczeń, super sprawa. Kg przybierałam ale tylko ciążowe w sumie 10 kg na plus które szybko spadły po porodzie, kondycja fizyczna super.

Odpowiedz