Pin It

Coraz więcej przyszłych mam decyduje się na poród w towarzystwie bliskiej osoby. Kogoś, kto będzie stał tuż obok i nienachalnie okazywał swoje wsparcie i pomoc, dając poczucie bezpieczeństwa. Wspólnie z partnerką zdecydowaliście, że to tobie przypadnie ta zaszczytna rola? Dowiedz się, jak odpowiednio się do niej przygotować i jak możesz pomóc na sali porodowej.

Czytaj i dowiaduj się

Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy na temat ciąży i porodu. Powinieneś natomiast mieć podstawowe informacje na temat tego, w czym będziesz brał udział. Kiedy należy jechać do szpitala? Co powinno zaniepokoić? Jakie są fazy porodu? Czym różnią się skurcze podczas fazy rozwierania od skurczów partych? Jakie są farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu? Dobrym pomysłem jest wspólny udział w szkole rodzenia bądź w spotkaniach edukacyjnych z położną. A jeśli brakuje ci czasu, porozmawiaj z partnerką, która o porodzie przeczytała już pewnie wszystko, bądź sam sięgnij po wartościową lekturę. Unikaj jednak zaczytywania się forach internetowych, które kipią od przerażających, często przekoloryzowanych, opisów porodu.

Szukasz poradnika na czas ciąży- Chcesz - matras

Wspólnie pakujcie torbę

Wyobraź sobie taką sytuację: bolesne skurcze sprawiają, że przyszła mama nie jest w stanie grzebać w walizce i podać położnej tego, o co prosi. A prosi o teczkę z dokumentami, paczkę podkładów poporodowych bądź komplet ubranek dla dziecka. Ty zdezorientowany zaczynasz przetrząsać zawartość torby, zastanawiając się, czy to, co trzymasz, to kaftanik czy pajacyk. Aby zaoszczędzić sobie nerwów, wspólnie zapakujcie torbę do szpitala. A jeśli partnerka zapakowała ją sama, poproś o krótkie objaśnienie, co do czego służy, i w której kieszonce znajdują się dokumenty i inne rzeczy, które być może będziesz musiał jej podać.

Zapytaj o stan zdrowia

Kiedy dotrzecie do szpitala, twoja partnerka będzie musiała wypełnić stos papierów. Pytania, które będą pojawiać się w nich najczęściej, dotyczyć będą jej stanu zdrowia. Jeszcze zanim nastąpi wielki dzień, dowiedz się (a najlepiej zapisz również na kartce), czy cierpi na jakieś przewlekłe choroby, czy i jakie leki przyjmowała przed ciążą lub dalej przyjmuje, czy jest na coś uczulona (a zwłaszcza, czy jest uczulona na jakieś leki), a jeśli posiada grupę krwi Rh-, zanotuj, że musi mieć podaną immunoglobulinę.

Poznaj jej potrzeby

Każda kobieta ma inne potrzeby. Podczas gdy jedna w fazie rozwierania oczekiwać będzie jak największej bliskości i rozmowy, inna będzie się lepiej czuć w ciszy, samotnie spacerując po korytarzu czy leżąc na łóżku. Koniecznie dowiedz się wcześniej, czego oczekuje twoja partnerka.

Zachowaj spokój

Pora wyruszyć do szpitala? Choć prawdopodobnie jesteś zestresowany, postaraj się zachować spokój. Nie panikuj, nie pytaj rozemocjonowany co minutę, czy dobrze się czuje, nie biegaj po mieszkaniu, sprawdzając, czy wszystko zabraliście. Chwyć torbę, podeprzyj partnerkę i wsiądźcie do auta. Nie ma nic gorszego niż zdezorientowany przyszły tata, który wprowadza nerwową atmosferę. Tym, czego kobieta teraz najbardziej potrzebuje, jest spokój i psychiczne wsparcie.

Bądź tuż obok i pomagaj

Przed wami prawdopodobnie kilka, a nawet kilkanaście długich godzin, zanim maluch postanowi opuścić bezpieczny brzuch. Może ci się wydawać, że będziesz niepotrzebny. Bo to przecież twoja partnerka rodzi, ona odczuwa skurcze, ona poddawana jest badaniom. Nic bardziej mylnego. Pomoc osoby towarzyszącej jest nieoceniona w pozornie błahych czynnościach, które jednak podczas skurczów bardzo się komplikują. Pomóż partnerce wejść pod prysznic, wytrzeć się ręcznikiem, wesprzyj, gdy chce usiąść na piłce bądź wdrapać się na łóżko.

Słuchaj, co mówi

Jak pewnie się domyślasz, ból utrudnia budowanie zdań wielokrotnie złożonych i znacznie uszczupla zasoby cierpliwości. Nie oczekuj więc od partnerki, że będzie po kilka razy powtarzać to, co powiedziała, bądź wyjaśniać w nieskończoność, o co jej chodzi. Umówcie się, żeby jej prośby i polecenia były krótkie i konkretne, a ty uważnie ich słuchaj i wykonuj bez narzekania i zbędnych pytań. Tak, brzmi to dość brutalnie, ale musisz zapamiętać jedno zdanie, które znacznie ułatwi wam to wspólne doświadczenie: rodząca ma zawsze rację, nawet jeśli nie ma.

Przypominaj o oddychaniu i podawaj wodę

Nadeszła ta chwila. Skurcze parte. Wasze dziecko wychodzi na świat. Zapamiętaj, że skurcze porozdzielane są chwilami, gdy ból ustępuje i rodząca może odrobinę odpocząć i nabrać sił do dalszego działania. W tych krótkich momentach podaj wodę (nie pytaj, czy chce, po prostu podaj, najwyżej odmówi). Poród to ogromny wysiłek i każdy łyk jest na wagę złota. Trzymaj ją za rękę i dodawaj otuchy. Chyba że wyraźnie da do zrozumienia, że tego nie chce.

Zrób pierwsze zdjęcia

Jest! Pierwsze chwile po narodzinach są jedyne w swoim rodzaju. Już nigdy się nie powtórzą, a przynajmniej nie z tym samym dzieckiem. Zrób kilka zdjęć mamie i maluszkowi. Nawet jeżeli mama nie będzie chciała się nimi chwalić innym, na pewno chętnie zachowa dla siebie.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz