Pin It

Czy astma może być przyczyną trudności z zajściem w ciążę? Okazuje się, że tak. Do takich wniosków doszli specjaliści z Danii, analizując dane dotyczące kilkunasty tysięcy kobiet.

Naukowcy przyjrzeli się ponad 15 tys. kobiet, mieszkającym w Danii, w wieku do 41 lat. Zadaniem uczestniczek badania było wypełnienie kwestionariuszy dotyczących astmy i płodności. Kobiety podzielone zostały na dwie grupy: do pierwszej z nich należały kobiety zdrowe, do drugiej – te, które chorują na astmę. Z kolei w grupie kobiet z astmą dokonano dalszego podziału na dwie podgrupy: kobiet, które poddały się leczeniu, i kobiet, które nie leczyły astmy. Wszystkim uczestniczkom zadano pytanie, czy bezskuteczne starania o dziecko trwały u nich dłużej niż rok i ile dzieci posiadają.

Astma występowała u 955 kobiet. Wyniki badania wyraźnie wskazują na istnienie zależności między obecnością choroby a trudnościami związanymi z zajściem w ciążę. Dłużej na upragnione dziecko musiały czekać kobiety chorujące na astmę, szczególnie te, u których choroba nie była leczona. Zaobserwowano również, że pewną rolę odgrywał wiek: dłużej o dziecko musiały starać się kobiety chorujące na astmę i mające więcej niż 30 lat. Ostatecznie jednak uczestniczki zmagające się z astmą urodziły średnio tyle samo dzieci, co kobiety zdrowe, dłużej jednak musiały czekać na potomstwo.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz