Pin It

Im mniejszy przyrost wagi w ciąży tym mniejsza szansa na poczęcie chłopca. Tak wynika z analizy, która na przestrzeni ostatnich 23 lat objęła 68 milionów porodów.

51% dzieci rodzących się na świecie to chłopcy. Jednak, jak podaje New York Times, zdaniem Kristen J. Navara, endokrynolog z University of Georgia, ciążowa waga i płeć dziecka idą ze sobą w parze. Chłopców rodzi 49% kobiet, które w ciąży przytyły do 10 kilogramów, 52,5% kobiet, które przytyły do 20 kg i 54% tych, które przytyły do 30 kilogramów. Powyżej 30 kilogramów jednak zależność ta znikała.

Polecamy: Waga w ciąży – ile można przytyć?

Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, jednak Dr. Navara przypuszcza, że może mieć to związek z faktem, że męskie płody mają szybszy metabolizm i mogą wymagać większej ilości składników odżywczych, by prawidłowo się rozwijać. Niższa waga może więc zapobiegać rozwojowi płodu na wczesnych etapach ciąży w przypadku chłopców. W przypadku dziewcząt może się tak dziać rzadziej, bo nie potrzebują one aż tylu składników odżywczych. Tłumaczy to również fakt, że zależność ta zanikała u kobiet, które w ciąży przybierały na wadze powyżej 30 kilogramów i cierpiały na otyłość – w ich przypadku problemy zdrowotne związane z wagą i ilość tłuszczu w organizmie przewyższały plusy związane z dużą ilością składników odżywczych pochodzących z pożywienia i potencjalnego „budulca” dla płodu.

Badania zostały po raz pierwszy opublikowane w magazynie naukowym Plos ONE i można się z nimi zapoznać tutaj.

Spodnie dla niemowlaka (2).png

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

4 KOMENTARZY

  1. Co za bzdury!!! Kto to wymyśla??? W każdym z przypadków to jest nadal prawie pół na pół, więc cóż to za „zależność”??? Równie dobrze mogą zrobić „badania” nad zależnością wzrostu matki a płcią dziecka. Może też się okaże, że 49% kobiet o wzroście do 165 cm rodzi chłopców, 166-175 cm 51% a już w przedziale 176-185 cm 53%…. Śmiech na sali…

    • Zgadzam się z przedmówczynią. Można takie dane przedstawić w formie suchych faktów, ale jak widzę tytuł „Tyjesz? Będzie chłopiec…” to już mi się wszystko przewraca. Tak jakby waga w ciąży warunkowała płeć dziecka. Dajcie spokój.

  2. Nie zgadzam się. Do 8 miesiąca włącznie przybyło mi tylko 4,5 kg. Mam synka, urodzony w 37 tygodniu, ważył 3800. Od 6 miesiąca jadłam więcej o równowartość kromki chleba.

Odpowiedz