Typowe objawy ciąży
Pin It

Pomimo tego, że każda ciąża jest inna i tak naprawdę, każda kobieta inaczej ją opisuje, to medycyna stara się, aby temat ciąży był zjawiskiem dobrze opisanym i zdefiniowanym. Dlatego naukowcy skrupulatnie podzielili typowe objawy ciąży na trzy kategorie: objawy przypuszczalne, objawy prawdopodobne i pewne. W praktyce objawy te występują na różnych etapach ciąży i nie zawsze muszą ją oznaczać – zwłaszcza w pierwszym trymestrze.

Objawy przypuszczalne

Niemal dla wszystkich kobiet brak miesiączki jest równoznaczny z zajściem w ciążę. To prawda – w momencie zapłodnienia dochodzi do zahamowania czynności podwzgórza i przysadki, a co za tym idzie – zahamowania krwawienia. Jednak brak miesiączki nie zawsze jest objawem ciąży i odwrotnie – wystąpienie miesiączki nie jest jednoznaczne z wykluczeniem ciąży (u niektórych kobiet miesiączka występuje przez cały pierwszy trymestr ciąży).  Jak sama nazwa wskazuje objawy przypuszczalne nie zawsze są tymi pewnymi, dlatego w im większym „zestawie” występują, tym większe prawdopodobieństwo ciąży. Poza brakiem miesiączki jednym z pierwszych objawów jest również zdecydowana zmiana w wyglądzie piersi. W pierwszym okresie ciąży, poza tym, że staja się one większe i bardziej tkliwe, na ich powierzchni pojawiają się widoczne pod skórą naczynia krwionośne. Ciążę mogą zapowiadać również zmieniające się brodawki, które również zwiększają swój rozmiar i kolor (ciemniejsza pigmentacja). Zdecydowanie najmniej przyjemną dolegliwością, która już niemal stereotypowo jest utożsamiana z ciążą są nudności i wymioty. We wczesnym okresie ciąży, wymioty mają miejsce w godzinach porannych lub w nocy. Wymioty spowodowane są przede wszystkim wyższym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej i estrogenów (hormonów, które produkowane są w czasie ciąży). W zależności od organizmu kobiety, wymioty mogą występować z bardzo różną częstotliwością. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do odwodnienia i obniżenia masy ciała. Do podejrzeń o ciążę mogą również skłaniać częste wizyty w toalecie z powodu częstego oddawanie moczu. Taka sytuacja spowodowana jest powiększaniem się macicy i zmian w jej ukrwieniu.  Wczesnym objawom ciąży towarzyszy również senność, ciągłe uczucie zmęczenia z towarzyszącymi omdleniami.


Polecamy: Jak sobie radzić z nudnościami w ciąży? (wideo)


Objawy prawdopodobne

Za objawy prawdopodobne uznaje się trzy elementy. Pierwszym z nich jest powiększenie brzucha, które spowodowane jest zmniejszoną perystaltyka jelit oraz przemieszczaniem ich przez rozszerzającą się macicę. Dodatkowo około 6. tygodnia ciąży zmienia się kolor w okolicy pochwowej – ścianki przybierają barwę purpurową.  Za najbardziej pewny ze wszystkich prawdopodobnych objawów uznaje się obecnie test ciążowy.

Szukasz poradnika na czas ciąży- Chcesz - matras

Objawy pewne

Wszystkie wymienione do tej pory objawy ciąży, mogły, ale nie musiały nimi być, wielu innym „dolegliwościom” towarzyszą nudności, zmęczenie, zanik miesiączki lub powiększone i obolałe piersi. Za pewne typowe objawy ciąży uznaje się w medycynie wysłuchanie czynności serca dziecka, wyczucie jego ruchów oraz wizualizacja dziecka w badaniu ultrasonograficznym.

Sprawdź: Nietypowe objawy ciąży

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

1 KOMENTARZ

Odpowiedz