Pin It

Masa ciała w czasie ciąży zwiększa się średnio o około 13 kg. Na te dodatkowe kilogramy składa się bardzo wiele struktur. Waga w ciąży – sprawdź , co i ile tak naprawdę waży w twoim brzuchu, kiedy spodziewasz się dziecka.

Do 10. tygodnia ciąży kobiecie przybywa około pół kilograma. Połowa tej wagi to tak zwany zapas matczyny, na który składają się dodatkowe kilokalorie niezbędne do prawidłowego wzrostu dziecka. Druga w kolejce pod względem ciężkości jest sama macica, która w tym okresie ciąży waży około 140 g. Nie dużo lżejsza od niej jest też krew. W czasie 10. tygodnia ilość krwi zwiększa się o 100 g. Pierwsze tygodnie ciąży z pewnością nie obciążają kobiety wagą samego dziecka, bo to nie jest wtedy cięższe niż 5 g.

Największy skok wagi dziecka ma miejsce właśnie miedzy 10. a 20. tygodniem ciąży – maluch zwiększa swoją masą aż 60-cio krotnie i jego waga utrzymuje się wtedy na poziomie około 300 g. Mniej więcej to samo dzieje się z zapasami mamy, bo te zwiększają swoją objętość aż do 2 kg. W kolejnych etapach ciąży matczyny zapas nie będzie wzrastał już tak szybko, bo przez następne tygodnie ciąży mamie nie powinno przybyć więcej, niż kolejne 2 kg. Czas 20. tygodnia ciąży wiąże się również ze zwiększeniem masy łożyska i płynu owodniowego – w sumie będę one ważyć około pół kilograma. Dokładnie pod koniec pierwszego trymestru, przyszła mama powinna być cięższa o około 4 kg. Wkład w taką wagą ma również krew, która cięższa jest o pół kilograma.

Polecamy: Waga w ciąży – ile można przytyć

Od początku ciąży do jej 30. tygodnia ciężarna zwiększy swoją wagę o około 8,5 kg. Między 20. a 30. tygodniem przybywają kolejne 4 kg. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dziecko waży już 1,5 kg, prawie tyle samo waży krew, a dodatkowy kilogram trzeba doliczyć na łożysko, płyn owodniowy i macicę.

Spodnie dla niemowlaka (2).png

W okolicach 40. tygodnia masa matczyna praktycznie się nie zmienia. Za to w tempie ekspresowym rośnie sam maluch. Trzeba dla niego zarezerwować około 3,5 kg. Sam płyn owodniowy waży wtedy kilogram, a ilość krwi zmniejsza się o około 100 g. Ciężki staje się w tym czasie płyn śródtkankowy, którego wcześniejsza waga była niemal niewyczuwalna, waży teraz około 1,5 kg – tyle samo co macica i łożysko. Jakby tego było mało nawet piersi stają się o pół kilograma cięższe.

W czasie ciąży, przyszła mama musi zwiększyć zapasy energii, które zużywane są na prawidłowe funkcjonowanie obciążonych narządów i układów. Dodatkowe kalorie kumulowane są w organizmie na czas porodu i połogu, które wiążą się z wielkim wysiłkiem. Ciąża to czas wzmożonej pracy całego organizmu kobiety. Tylko w czasie jednej doby zużycie energii wzrasta o około 300 kcal. W III trymestrze liczba ta prawie w całości przeznaczona jest na potrzeby utrzymania płodu.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz