Pin It

Jak donoszą naukowcy z Kanady, skuteczność in vitro w znacznej mierze zależy od poziomu witaminy D w organizmie kobiety. To dobra informacja dla par starających się o dziecko. 

Witamina D produkowana jest przez organizm podczas ekspozycji na słońce i jest niezbędna m.in. dla zdrowia kości. Tymczasem u wielu osób, szczególnie w okresie zimowym, występują deficyty tego składnika. Okazuje się, że może to mieć wpływ na powodzenie sztucznego zapłodnienia.

W badaniu wzięły udział 173 kobiety będące pacjentkami szpitala w Toronto. U ponad połowy z nich stwierdzono niski poziom witaminy D. Ryzyko niedoboru jest wyższe u otyłych kobiet, szczególnie wtedy, gdy BMI przekracza 40. Zależność między nadmiarem kilogramów a poziomem witaminy D zanalizowano we wcześniejszym badaniu z udziałem ponad 42 tys. osób. Stwierdzono wyraźny związek między poziomem witaminy a wartością wskaźnika BMI: wzrost BMI o każde 10 proc. wiązał się ze spadkiem poziomu składnika o 4,2 proc.

Dr Kimberley Garbediantwierdzi, że stężenie witaminy D może być dobrym prognostykiem i mieć wpływ na skuteczność in vitro. Specjalistka podkreśla, że terapia częściej kończyła się sukcesem u uczestniczek badania z właściwym poziomem witaminy w porównaniu do kobiet, u których występowały niedobory. Wyniki badania wskazują na konieczność monitorowania poziomu witaminy u kobiet poddawanych in vitro, a w razie potrzeby – wprowadzenia suplementacji.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz