Pin It

Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży, a w szczególności tzw. stan przedrzucawkowy stanowią poważne zagrożenie dla kobiety i rozwijającego się płodu.  Szacuje się, że nadciśnienie rozwija się u 5-10 proc. ciężarnych. Najnowsze badania pokazują, że może się ono przyczyniać do zaburzenia funkcjonowania nerek. 

Zaobserwowaliśmy, że kobiety, u których w czasie ciąży pojawiło się nadciśnienie, były bardziej narażone na rozwój schyłkowej niewydolności nerek niż kobiety, których ciąża przebiegała bez komplikacji” – wyjaśnia dr I-Kuan Wang z China Medical University Hospital na Tajwanie.

Naukowcy przyjrzeli się zdrowiu ponad 26 tys. tajwańskich kobiet, u których w pierwszej ciąży rozwinęło się nadciśnienie, i porównali je z grupą ponad 213 tys. kobiet, u których ono nie występowało. Uczestniczki badania miały od 19 do 40 lat. Na uwagę zasługuje fakt, że to właśnie na Tajwanie jest jeden z najwyższych na świecie wskaźników zachorowalności na schyłkową niewydolność nerek (ostatnie stadium przewlekłej niewydolności nerek). Jakie wyniki uzyskano?

Okazało się, że ryzyko rozwoju schyłkowej niewydolności nerek była aż 14-krotnie wyższa w przypadku kobiet, u których w ciąży pojawiło się nadciśnienie. Szczególnie wyraźnie zależność ta zaznaczała się w grupie kobiet, u których występował stan przedrzucawkowy. Autorzy badania podkreślają, że należy poświęcić więcej uwagi na działania profilaktyczne ograniczające prawdopodobieństwo rozwoju nadciśnienia, szczególnie te dotyczących zmiany stylu życia (np. aktywności fizycznej).

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz