Pin It

Lista negatywnych konsekwencji, jakie niesie za sobą palenie w ciąży nieustannie się wydłuża. Kolejne badania dowodzą, że skutki nałogu nikotynowego matki widoczne są u dziecka nie tylko w jego wczesnej młodości. Ekspozycja na szkodliwe substancje zawarte w papierosach oddziałuje również na zdrowie także w dorosłości. Badanie przeprowadzone przez naukowców ze Szwecji wskazuje, że u dziewczynek, których matki paliły w czasie ciąży, znacząco wzrasta ryzyko otyłości i cukrzycy ciążowej w dorosłym życiu.

W analizach uwzględniono łącznie dane na temat ponad 80 tys. ciąż. Naukowcy przyjrzeli się nawykom związanym z sięganiem po papierosa przez matki. Uczestniczki podzielone zostały na trzy grupy: niepalące, umiarkowanie uzależnione (1-9 papierosów dziennie) i silnie uzależnione (powyżej 9 papierosów dziennie).

Spośród wszystkich dziewczynek urodzonych przez uczestniczki badania 7300 zmagało się z otyłością w dorosłym życiu, a u 291 rozwinęła się cukrzyca, gdy same były w ciąży. Prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę ciążową u kobiet, których matki paliły w ciąży, wzrastało nawet o 62 proc., natomiast ryzyko otyłości – o 58 proc.

Autorzy badania podejrzewają, że za odkrytą zależnością mogą stać zmiany w mechanizmie regulującym apetyt i uczucie sytości. Nie bez znaczenia może być również to, że ekspozycja na nikotynę uszkadza komórki trzustki związane z produkcją insuliny, co zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz