Pin It

Najnowsze badanie przeprowadzone z udziałem kilku tysięcy Amerykanek wskazuje, że kobiety w wieku rozrodczym są w znacznym stopniu wystawione na groźne dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza. Jest to tym bardziej niepokojące, że zanieczyszczenia te, np. ołów, rtęć, przedostają się do organizmu z dziecka wraz krwią i mlekiem matki.

Dane zebrane zostały w latach 1999-2004. Badanie objęło ponad 3 tys. kobiet między 16. a 49. rokiem życia. Uwagę zwrócono na trzy substancje: rtęć, ołów i polichlorowane bifenyle, a więc zanieczyszczenia które mogą negatywnie wpływać na rozwój mózgu dziecka. Ustalono medianę stężenia we krwi każdego z tych związków. Okazało się, że u ponad połowy uczestniczek mediana była przekroczona w odniesieniu do co najmniej dwóch substancji, a u 23 proc. kobiet stężenie przewyższające medianę stwierdzono w przypadku wszystkich trzech zanieczyszczeń.

Naukowcy wyróżnili dodatkowo kilka czynników ryzyka, które wpływają na poziom zanieczyszczeń we krwi. Jednym z nich jest wiek kobiety. Stężenie substancji wzrastało wraz z upływem lat, a najwyższą wartość osiągnęło u uczestniczek między 40. a 49. rokiem życia. Dlaczego? Jest to spowodowane nie tylko tym, że zanieczyszczenia kumulują się w organizmie. Kobiety te urodziły się w latach 50. i 60., a więc wtedy, gdy jeszcze nie funkcjonowały ustalenia dotyczące ochrony środowiska.

Co istotne, czynnikiem ryzyka jest także… spożywanie ryb. Kobiety, które jadły rybę częściej niż raz w tygodniu w ciągu 30 dni poprzedzających badanie, były ponad 4-krotnie bardziej zagrożone przekroczeniem mediany. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z ryb! Wręcz przeciwnie, zawierają one kwasy omega, które są niezbędne dla zdrowia dziecka. Lepiej unikać jednak ryb długo żyjących, np. tuńczyka. W ich organizmach kumulują się zanieczyszczenia, a im ryba jest starsza, tym jest ich więcej.

Stwierdzono także, że jeden czynnik zmniejszał stężenie zanieczyszczeń we krwi u badanych kobiet: karmienie piersią. Jest to niestety zła wiadomość. Oznacza bowiem, że substancje zgromadzone w organizmie matki przenoszone są wraz z mlekiem do organizmu dziecka i stąd ich niższy poziom u kobiety.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz