Pin It

Kwas foliowy, czyli witamina B9, zmniejsza ryzyko wad układu nerwowego u płodu. Sięgać należy po niego nie tylko w czasie ciąży, ale również na etapie przygotowań do niej. Jak wynika z najnowszych badań, planując powiększenie rodziny, warto ograniczyć korzystanie z promieni słonecznych, mogą bowiem znacząco zmniejszać poziom kwasu foliowego w organizmie.

Prof. Michael Kimlin i dr David Borradale przeprowadzili badanie z udziałem 45 Australijek w wieku 18-47 lat. Analizy te wykazały, że częsta ekspozycja na promienie słoneczne może obniżać poziom kwasu foliowego w organizmie nawet o 20 proc.!

„Największe ryzyko dotyczyło tych kobiet, które przebywały na słońcu między godzinami 10 a 15. U nich poziom kwasu foliowego był najniższy, choć nie był on równoznaczny z niedoborem, lecz ze stężeniem mieszczącym się przy dolnej granicy normy”, mówi prof. Kimlin.

Dr Borradale podkreśla jednak, że potwierdzenie istnienia związku między intensywną ekspozycją na promienie UV a obniżeniem poziomu kwasu foliowego wymaga przeprowadzenia kolejnych badań.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz