Zbytnie tycie w ciąży grozi otyłością dziecka
Pin It
Zachowanie matki w czasie ciąży może wpływać na wagę jej dziecka w przyszłym życiu. Jeżeli w tym okresie kobieta tyje więcej, niż mówią zalecenia, pali papierosy lub ma zbyt mało aktywności fizycznej, prawdopodobieństwo otyłości u jej potomka znacząco wzrasta.

Autorami odkrycia są badacze z Uniwersytetu Harokopio w Kalithea (Grecja) oraz Uniwersytetu Teksasu w Galveston (USA). Wyniki ich pracy opublikowało pismo „BMC Pregnancy and Childbirth”.

Jak tłumaczą autorzy, każdego roku na świecie przybywa 1,3 miliona dzieci z nadwagą. U ponad 300 tysięcy z nich nadwaga przechodzi w otyłość.

Inne statystyki pokazują, że w latach 2004-2007 ponad połowa kobiet w ciąży przybrała na wadze zbyt dużo.


Sprawdź: Nadwaga w ciąży


Zespół kierowany przez prof. Labrosa S. Sidossisa postanowił sprawdzić, czy te dwa fakty łączą się ze sobą. Naukowcy przeanalizowali historie 5125 losowo wybranych dzieci i ich matek (mieszkańców Grecji). Przeprowadzili z nimi także wywiady telefoniczne, w których pytali o wiek, w którym matka zaszła w ciążę, ilość kilogramów, który przybyły jej w tym okresie, poziom aktywności fizycznej, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu oraz o wskaźnik masy ciała jej dziecka w wieku ośmiu lat.

Skompletuj  wyprawkę dla noworodka! (2).png

Okazało się, że trzy z analizowanych czynników miały bardzo istotny wpływ na rozwój otyłości u dzieci. Były to: zbyt duży przyrost wagi, palenie papierosów oraz zbyt mało aktywności fizycznej. Jednocześnie wykazano, że umiarkowane ćwiczenia w czasie ciąży były w stanie obniżyć ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości u dziecka, nawet jeśli wystąpiły dwa inne, wymienione powyżej, czynniki ryzyka.

„Ciąża to taki etap w życiu kobiety, w którym przywiązuje się większą niż dotychczas wagę do dbania o zdrowie. Jest to też świetna okazja, aby na stałe wprowadzić zmiany w swoim jadłospisie i trybie życia (zacząć regularnie ćwiczyć, więcej się ruszać) oraz wyzbyć się różnych niezdrowych nawyków, np. palenia papierosów i picia alkoholu – mówi prof. Sidossis. – Nasze badanie pokazuje, że jest to dobre nie tylko dla matki, ale także jej dziecka i że może wpływać nawet na jego dorosłe życie”.

„Mając to na uwadze, lekarze i pielęgniarki zajmujące się prowadzeniem ciąż powinni informować swoje pacjentki, że nie tylko picie alkoholu – o czym słyszymy dookoła – może bardzo zaszkodzić dzieciom. Aby zapobiec otyłości swych potomków w przyszłości należy całkowicie zrezygnować z papierosów, regularnie ćwiczyć i pilnować prawidłowego przyrostu wagi” – uważa lekarz.

Źródło: www.naukawpolsce.pl

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz