Pin It

W Australii blisko 30 proc. dorosłych cierpi z powodu nadciśnienia krwi, a u jednej osoby na dziewięć występuje przewlekła niewydolność nerek. Okazuje się, że zdrowie nerek w ogromnym stopniu zależy od warunków, w jakich rozwija się płód. Wszelkie nieprawidłowości wpływają na późniejszą kondycję tych narządów nie tylko w okresie dzieciństwa, ale również w dorosłym życiu.

„Zdrowie nerek jest w szczególnym stopniu zależne od tego, w jakich warunkach rozwija się płód, ponieważ tworzące nerki nefrony kształtują się do 36. tygodnia ciąży”, mówi prof. John Bertram.

Człowiek rodzi się z liczbą ok. 1 mln nefronów, a każdego roku traci ich ok. 6 tys. Liczby te jednak mogą się znacznie różnić: u niektórych osób może występować zaledwie 200 tys. nefronów, podczas gdy u innych aż 2 mln. Co istotne, ich liczba jest uzależniona od masy urodzeniowej: niska masa urodzeniowa wiąże się z niższą liczebnością nefronów.

„Ważne jest zwrócenie uwagi na zdrowie kobiety w ciąży. Obfitująca w tłuszcz dieta, spożywanie alkoholu, nadużywanie antybiotyków, wysoki poziom stresu negatywnie wpływają na rozwój nerek u dziecka. Co więcej, biorąc pod uwagę związek między masą urodzeniową, liczebnością nefronów i późniejszymi chorobami nerek, a masa urodzeniowa jest powszechnie rejestrowana w wielu krajach, warto byłoby prowadzić obserwacje, jak często dorosły pacjent, który urodził się z niską masą, kontroluje ciśnienie krwi i funkcjonowanie nerek. Konsekwencje niskie masy urodzeniowej mogą pojawić się nawet dopiero po 40 latach”, wyjaśnia prof. Bertram.

Źródło: www.sciencedaily.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz