zima w ciąży
Pin It

Niskie temperatury, kuszące, ale niebezpieczne sporty zimowe, przegrzane pomieszczenia… Zima w ciąży wiąże się z wieloma pytaniami. Przyjrzałyśmy się tym, które na forach pojawiają się najczęściej. 

Czy można jeździć na nartach i łyżwach w ciąży?

Sporty zimowe są jednymi z tych, które najbardziej narażają przyszłą mamę na upadek lub kontuzję. Dlatego, niestety, najlepiej się od nich powstrzymać. Mistrzynie jazdy na łyżwach, które czują się pewnie na lodzie, mogą uprawiać ukochany sport, ale wcześniej lepiej, aby skonsultowały to z osobą prowadzącą ciążę.

Polecamy:  Sporty zakazane w ciąży – sprawdź, z jakich lepiej zrezygnować

Czy w ciąży nie będę marzła bardziej, niż zwykle?

Przyszłe mamy, szczególnie pod koniec ciąży, najczęściej skarżą się na ciągłe uczucie gorąca. Dlatego zima jest dla nich łaskawsza, niż dla pozostałych osób. Przy niezbyt niskich temperaturach mogą one nawet spać przy uchylonym oknie, co ułatwia zasypianie. W Polsce zima potrafi być jednak bardzo nieprzewidywalna. By nie doświadczać, poza wszystkimi ciążowymi dolegliwościami, paraliżującego chłodu po wyjściu z domu, zaopatrzmy się wcześniej w dobre rękawiczki, szalik, czapkę i buty, a także krem dostosowany do mroźnej pogody. Zimą skóra często reaguje większym niż zwykle podrażnieniem na mróz, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w sztyft do ust, krem do rąk itp. Osobny temat to kurtka, która pomieści rosnący brzuch. Dobrze jest pomyśleć o niej zawczasu. Ciążowe płaszcze mogą być bardzo drogie i wydawać się stratą pieniędzy, dlatego warto zapytać koleżanki, które mają już dzieci, czy nie mają kurtek z czasów swojej ciąży. Jeśli nie, ciekawe znaleziska można upolować w internecie lub sklepach, w których są ubrania w większych rozmiarach.

Czy mogę „wygrzać się” w jacuzzi lub saunie?

Niestety, nie. Przegrzewanie się w ciąży może prowadzić nawet do poronienia. Dlatego, po powrocie ze szczególnie mroźnego spaceru, lepiej zaparzyć sobie gorącej herbaty z goździkami i wskoczyć w ulubione, ciepłe skarpety, niż kąpać się w ukropie lub decydować się na saunę czy jacuzzi.

Co jeśli zachoruję na grypę?

Przeziębienie czy grypa w ciąży to nie koniec świata. Jednak o ile zwykle radzimy sobie z nimi bez pomocy lekarza (bo, jak wiadomo, nieleczona trwa tydzień, a leczona siedem dni), tym razem warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub osoby prowadzącej ciążę. Jak pokazują badania, grypa w ciąży może prowadzić nawet do poronienia lub uszkodzenia układu nerwowego dziecka. Dlatego nie warto bagatelizować objawów choroby w ciąży i po pierwszym kichnięciu czy przy lekko podwyższonej temperaturze dobrze jest umówić się do lekarza. Uważajmy tez na leki – w ciąży nie możemy sięgać po tabletki dostępne obok kasy w supermarkecie. Udajmy się do apteki i uprzedźmy farmaceutę o naszym stanie – istnieją specjalne leki na grypę i przeziębienie, dostosowane dla kobiet ciężarnych. Najlepiej jednak nie dopuścić do choroby, dlatego dla dobra swojego i dziecka ograniczmy wizytę w skupiskach pełnych małych dzieci i zakatarzonych dorosłych.

Czy mogę odgarniać śnieg?

Najlepiej pozostawić to komuś innemu. W ciąży łatwiej zaburza się poczucie równowagi. Dodając do tego śliskie chodniki i ciężki sprzęt do ośnieżania, najlepiej zrezygnować z tego ryzykownego zajęcia.

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz