Pin It

Znieczulenie zewnątrzoponowe jest jedną z farmakologicznych metod łagodzenia bólu porodowego. Od dawna wiadomo, że jego zastosowanie może wydłużać czas trwania porodu. Najnowsze badanie wskazuje, że czas ten może być dłuższy nawet o dwie, trzy godziny.

W badaniu naukowcy przyjrzeli się ponad 42 tys. kalifornijskich kobiet, które urodziły dziecko siłami natury w latach 1976-2008. Specjaliści porównali czas trwania drugiej fazy porodu u kobiet, które rodziły bez znieczulenia, z czasem trwania tego etapu u kobiet, u których zastosowano znieczulenie.

U kobiet, które rodziły po raz pierwszy, druga faza porodu, a więc gdy szyjka jest w pełni rozwarta i dziecko opuszcza macicę, trwała 336 minut w przypadku podania znieczulenia, a 197 minut w przypadku jego braku. Z kolei u kobiet, które rodziły po raz kolejny, czas trwania drugiej fazy porodu wynosił odpowiednio 255 minut i 81 minut.

Dlaczego dochodzi do wydłużenia drugiej fazy? Specjaliści podejrzewają, że znieczulenie rozluźnia mięśnie dna miednicy i kobieta słabiej odczuwa potrzebę parcia.

Wyniki badania sugerują, że decyzja o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia w przypadku kobiet rodzących ze znieczuleniem powinna być dobrze przemyślana i – być może – odłożona w czasie.

„Kiedy podane zostało znieczulenie zewnątrzoponowe, można oczekiwać, że poród wydłuży się o dwie godziny, a więc być może lekarze nie powinni natychmiast interweniować. Oczywiście, pod warunkiem, że poród postępuje prawidłowo, a z dzieckiem jest wszystko w porządku”, mówi dr Yvonne Cheng.

Naukowcy zaznaczają, że konieczne są kolejne badania, które pomogą ustalić, co można uznać za prawidłowy, normalny poród, a kiedy należy podjąć interwencję i przeprowadzić cesarskie cięcie.

Źródło: www.huffingtonpost.com

Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, podziel się nim z innymi.
Pin It
Pozostań też z nami w kontakcie:
- Polub nasz fanpage na Facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami i ciekawostkami ze świata parentingu
- Śledź nas na Instagramie. Znajdziesz tam ciekawe akcesoria dla dzieci, wartościowe książki i relacje z miejsc, w których bywamy :)
- Zapisz się do naszego newslettera. Jako pierwsza/pierwszy otrzymasz dostęp do najnowszych artykułów, konkursów i różnorodnych bonusów.

BRAK KOMENTARZY

Odpowiedz